SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Monica Niculescu a trecut de Ana Bogdan și s-a calificat în turul 3 la US Open » Cu cine va juca mai departe

Articol de GSP - Publicat joi, 31 august 2017 18:57

Duelul româncelor din turul 2 de la US Open a fost câștigat de Monica Niculescu (29 de ani / 57 WTA), cea care a învins-o pe Ana Bogdan (24 de ani / 108 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-3, după două ore și 24 de minute.

Monica a început în forță primul set, pe care l-a câștigat categoric, 6-2, după ce a condus și cu 5-0. În setul secund, tot Monica a fost cea care a condus jocul în start și la un moment dat avea 3-0. Ana Bogdan a intrat și ea în joc și a întors meciul după ce a luat 6 game-uri la rând. În decisiv, Ana a cedat și i-a dat șansa Monicăi să se califice în turul 3.

Monica Niculescu va juca în turul 3 contra lui Jennifer Brady, locul 91 WTA, din SUA.

Ana Bogdan și Monica Niculescu s-au întâlnit și anul trecut la US Open, tot în turul secund, iar Monica Niculescu s-a impus, scor 6-0, 6-1. De altfel, Monica a câștigat toate cele 3 întâlniri directe cu Ana Bogdan.

Ana Bogdan - Monica Niculescu 2-6 / 6-3 / 3-6

GAME, SET, MECI MONICA NICULESCU!
Game Niculescu!
Monica se apropie la un singur game de accederea în turul 3.
Game Ana Bogdan!
Ana a fost foarte aproape să-i dea o replică pe măsură Monicăi și să câștige la zero acest game, dar Monica a făcut un punct neașteptat.
După câteva minute în care a cerut intervenția medicilor, Monica a revenit pe teren și a câștigat la 0.
BREAK Niculescu!
Monica trece în avantaj după un game de peste 10 minute!
BREAK Ana Bogdan!
Ana reușește un break la zero!
Greu, foarte greu pentru Ana, care își adjudecă și ea gameul pe propriul serviciu.
Monica își trece în cont încă un game!
Monica intră tare în setul decisiv și câștigă pe serviciul Anei, deși aceasta din urmă începuse bine.
A început setul decisiv! Ana servește prima!

GAME, SET ANA BOGDAN! Ana egalează la seturi, deși a început acest set cu un handicap de 3 gameuri!
Ana se distanțează la două gameuri de Monica după un joc mult mai solid decât în primul set!
BREAK Ana Bogdan! Răsturnare de situație!
Ana întoarce scorul și preia conducerea meciului!
Egalitate în acest moment pe tabelă și Ana are avantajul psihicului mai puternic după această revenire.
Ana revine în meci cu acest break și Monica pare să nu mai fie așa sigură de victorie.
Ana nu se lasă ușor și continuă să spere la victorie în această seară.
Monica are probleme să câștige pe propriul serviciu, dar o face însă când ajunge la avantaje.
Monica își trece în cont un nou game pe serviciul adversarei.
A început setul doi! Monica începe în forță și câștigă primul game.

GAME, SET NICULESCU! Monica își adjudecă lejer primul set, scor 6-2.
Ana e mai curajoasă și pare să fi reintrat în joc.
Ana face în sfârșit un game, însă cu un efort remarcabil, profitând și de o greșeală neforțată a Monicăi.
Ana Bogdan a intrat mai puternică în acest game, dar Monica a revenit și își continuă jocul perfect!
Monica are o poftă nebună de joc și asta se vede pe teren unde nu-i dă nicio șansă Anei Bogdan.
Monica servește foarte bine în acest start de meci pare să nu aibă probleme cu Ana!
Monica profită de câteva erori ale Anei și își adjudecă primul break al partidei!
Monica a început foarte bine pe propriul serviciu!