SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

VIDEO Djokovic e primul finalist la Turneul Campionilor » Duel pe muchie de cuțit cu Fritz

Novak Djokovic/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 noiembrie 2022 17:43 / Actualizat duminica, 20 noiembrie 2022 07:50

Novak Djokovic (35 de ani, 8 ATP) l-a învins pe Taylor Fritz (25 de ani, 9 ATP) în prima semifinală de la Turneul Campionilor, scor 7-6 (5), 7-6 (8-6).

• În a doua semifinală se întâlnesc Casper Ruud (23 de ani, 4 ATP) și Andrey Rublev (25 de ani, 7 ATP), azi, de la ora 22:00
  • Finala este programată duminică

Djokovic a avut nevoie de o oră și 56 de minute pentru a-l învinge pe americanul Fritz. Finalul a fost spectaculos, după ce Taylor a reușit să salveze o minge de meci pe serviciul lui Novak.

România și-a aflat adversara din play-off-ul de calificare la Campionatul Mondial din 2023
CAMPIONATUL MONDIAL FEMININ

VIDEO. Djokovic a trecut de Fritz în semifinala de la Turneul Campionilor

Meciul dintre Djokovic și Fritz a fost echilibrat încă de la prima minge jucată. Americanul a câștigat cu greu primul game pe propriul serviciu. Cei doi au mers apoi cap la cap, iar când Djokovic a reușit să facă break-ul, Taylor s-a repliat rapid și a câștigat pe serviciul sârbului.

Primul set a ajuns la în tie-break, acolo unde echilibrul a continuat. La 5-5, Djokovic a câștigat următoarele două puncte și și-a asigurat primul set.

Nole a intrat mai greu în setul doi și a pierdut chiar primul game pe propriul serviciu. Fritz nu a avut emoții și a dus scorul la 2-0. Diferența de două game-uri s-a menținut apoi până la 4-2 pentru american, moment din care sârbul a început să revină ușor-ușor.

A egalat la 5-5, după ce a reușit să facă rebreak-ul, apoi cei doi nu și-au mai pierdut serviciul și au intrat în tie-break.

Final spectaculos în semifinala Djokovic - Fritz

La 6-5 în tie-break pentru Djokovic, sârbul servea pentru victorie și calificare. Doar că Fritz a rezistat, a egalat, pentru ca mai apoi să piardă din nou și să îi dea șansa lui Nole să pună capăt meciului.

Djokovic nu a ratat a doua șansă, și-a făcut serviciul și a câștigat duelul din semifinală.

Eugenie Bouchard, apariție incendiară în vacanța de lux » Fanii nu au menajat-o: „E doar o chestiune de timp până o să apari pe OnlyFans”

Formula 1 lansează o competiție pentru femei » Cele 15 nume de la start trebuie să aducă de acasă 150.000 de euro