SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

VIDEO + FOTO Ons Jabeur - Simona Halep 6-3, 6-2. Eșec drastic în „sferturi” la Madrid » Tunisianca nu i-a dat nicio șansă Simonei

Simona Halep // FOTO: Imago +6   FOTO
Simona Halep // FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 04 mai 2022 14:02 / Actualizat miercuri, 04 mai 2022 22:34

Simona Halep (30 de ani, locul 21 WTA) a fost eliminată în sferturile turneului de la Madrid, fiind învinsă de  Ons Jabeur (27 de ani, 10 WTA), scor 3-6, 2-6.

Deși era văzută de bookmakeri drept favorită la câștigarea turneului, Simona Halep a pierdut meciul cu Ons Jabeur după o oră și 8 minute.

Simona Halep, eliminată de Ons Jabeur la turneul de la Madrid

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2, fiecare reușind câte un break. Jabeur a forțat și s-a distanțat la 5-2, profitând de greșelile neforțate ale Simonei și de lipsa de reacție a româncei la schimbările de ritm.

Jabeur a câștigat primul set cu 6-3 și a continuat forma bună și în setul secund.

La 2-2, Jabeur a accelerat din nou ritmul. Apelând foarte des la scurte, care au scos-o din ritm pe Halep, și de mingile trimise în fileu de Simona, jucătoarea din Tunisia a fost în control mai tot timpul. Momentul decisiv al setului și al meciului s-a petrecut la 3-2 pentru tunisiancă, pe serviciul ei.

Halep a dus game-ul la 40-40, dar n-a putut să închidă. Când Jabeur a intrat în avantaj, Simona și-a rupt de nervi racheta. S-a făcut până la urmă 4-2, iar românca n-a mai contat în final.

Jabeur a câștigat setul secund cu 6-2 și s-a calificat în semifinale.

Caseta tehnică a duelului Ons Jabeur - Simona Halep, conform SofaScore

FINAL » Ons Jabeur - Simona Halep 6-3, 6-2

Game, Set și Meci Ons Jabeur: Tunisianca își câștigă game-ul și se califică în semifinale

Break Jabeur, 5-2: Tunisianca mai face un break și va servi pentru câștigarea meciului

Game Jabeur, 4-2: Ons se apropie de victorie, după un game la limită, în care Halep a avut momente bune de joc. După ce Jabeur a câștigat punctul la 40-40, Simona Halep a avut o reacție nervoasă. A dat de mai multe ori cu racheta de pământ, până când a rupt-o.

Așa arată racheta Simonei Halep // FOTO: Captură DigiSport

Break Jabeur, 3-2: Ons face primul break din acest set și face un pas important spre victorie

Game Jabeur, 2-2: Scorul este din nou egal. Ons Jabeur a câștigat game-ul, cu dificultate, după ce Simona a forțat la retur

+2 FOTO

Game Halep, 1-2: Simona e din nou în avantaj. Și-a câștigat rapid game-ul de serviciu, controlând schimbiruile

Game Jabeur, 1-1: Tunisianca a egalat rapid, servind excelent

Game Halep, 0-1: Simona începe bine setul secund. Își câștigă game-ul de serviciu și preia conducerea

Începe setul doi. Simona Halep servește prima

SET ONS JABEUR, 6-3: Ons Jabeur câștigă setul, după un game la limită. Tunisianca a închis game-ul decisiv cu un punct spectaculos, în care a rezistat atacurilor Simonei și a trimis o lovitură spectaculoasă, cu dreapta

Game Halep, 5-3: Simona rămâne în set. Și-a câștigat game-ul, cu dificultate, iar acum va pune presiune la retur pe Jabeur

Game Jabeur, 5-2: Ons domină jocul în aceste momente. A câștigat game-ul la 0. Halep comite multe greșeli neforțate și nu găsește răspuns la loviturile variate ale adversarei

Break Halep, 4-2: Momente bune de joc pentru Ons Jabeur. A mai reușit un break, profitând de forma mai slabă a Simonei

Game Jabeur, 3-2: Jucătoarea din Tunisia a confirmat forma bună din game-ul precedent, Și-a câștigat serviciul și e din nou în avantaj

Break Jabeur, 2-2: Ons egalează rapid. Simona a condus cu 30-0, dar nu a putut închide game-ul. Jabeur a fost mai agresivă la retur și mai inspirată în alegerea loviturilor, reușind astfel să facă rebreak

Break Halep, 1-2: Simona e prima care câștigă pe serviciul adversarei. După un game lung, Halep a reușit să facă break-ul

Game Halep, 1-1: Simona răspunde rapid. A controlat game-ul și scorul este egal

Game Jabeur, 1-0: Jucătoarea din Tunisia a început bine. A servit precis și a câștigat game-ul fără emoții

A început meciul. Jabeur servește prima

Citește mai multe știri din tenis:

Adversara Simonei Halep, propunere amuzantă pentru Nadal: „Dacă ai un bilet în plus, te rog ajută-mă”

Novak Djokovic s-a întors! Calificare fără emoții în „optimi” la Madrid, după ce a trecut de Gael Monfils