SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Rafael Nadal, victorie cu emoție în turul 1 la Australian Open » S-a calificat după un meci de 3 ore și 42 de minute

Rafael Nadal s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023 // FOTO: Imago +23   FOTO
Rafael Nadal s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023 // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 16 ianuarie 2023 09:40 / Actualizat luni, 16 ianuarie 2023 11:17

Rafael Nadal (36 de ani, 2 ATP) a trecut cu greu în turul 2 al Australian Open 2023, după ce l-a învins pe britanicul Jack Draper (22 de ani, 38 ATP) scor 7-5, 2-6, 6-4, 6-1.

• În turul secund, Nadal va juca împotriva americanului Mackenzie McDonald (27 de ani, 65 ATP), care a trecut de compatriotul său, Brandon Nakashima (21 de ani, 49 ATP), scor 7-6 (5), 7-6(1), 1-6, 6-7(10), 6-4.

Campion în 2022 și favoritul numărul 1, după retragerea lui Carlos Alcaraz, Rafael Nadal a avut nevoie de ore 3 ore și 42 de minute pentru a-l învinge pe Jack Draper.

Rafael Nadal, protagonistul unui moment bizar la Australian Open: „Copilul de mingi mi-a luat racheta”
AUSTRALIAN OPEN

Rafael Nadal, victorie cu emoții în turul 1 la Australian Open 2023

Primul set a fost unul echilibrat, iar cei doi jucători au mers cap la cap până în final. La 6-5, Nadal a forțat. A făcut break-ul și a închis setul cu 7-5.

În setul secund, Nadal a scăzut nivelul, în timp ce Jack Draper a reușit un tenis excelent. Britanicul a făcut rapid 4-0, după două break-uri, și a câștigat setul cu 6-2.

+19 FOTO

Ulterior, Nadal a jucat mai bine al treilea act. A făcut break și a condus cu 3-1, dar Draper a egalat, la 4. Ibericul a fost mai sigur în ultimele două game-uri, iar setul s-a terminat cu 6-4.

În ultimul set al meciului, Draper nu a mai putut ține ritmul cu Nadal. Ibericul l-a depășit fizic pe adversarul său și a câștigat setul cu 6-1.

Mă bucur că m-am întors aici. E pentru a 19-a oară. Sunt foarte fericit. M-am întors cu o victorie, aveam nevoie de asta. Având în vedere ce s-a întâmplat în ultimele 6 luni, am făcut un meci bun. Am avut parte de un adversar complicat, puternic. Are un viitor bun.

- Rafael Nadal

VIDEO Rezumatul meciului Rafael Nadal - Jack Draper

Citește mai multe știri despre Australian Open 2023:

Ce pierdere! Favoritul gazdelor s-a retras de la Australian Open cu 24 de ore înaintea primului meci: „Sunt devastat!”

Jaqueline Cristian, învinsă fără drept de apel în duelul de gală de la Australian Open » Ce au făcut Ana Bogdan, Emma Răducanu și Bianca Andreescu