SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Rafael Nadal e în semifinale la Roland Garros pentru a 11-a oară în carieră! Urmează duelul dintre Simona Halep și Garbine Muguruza

Rafael Nadal FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat joi, 07 iunie 2018 10:54

Rafael Nadal (32 de ani, 1 ATP) l-a învins pe Diego Schwartzman (25 de ani, 12 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-2, 6-2 și așteaptă deznodământul meciului dintre Marin Cilic și Juan Martin del Potro pentru a-și afla adversarul din semifinale.

Rafael Nadal a fost salvat ieri de ploaie. Spaniolul a avut nevoie de intervenția medicului în timpul setului secund. Schwartzman l-a surprins pe Nadal cu loviturile puternice din spatele terenului, schimburi în care era obișnuit să domine.

Organizatorii au suspendat meciul timp de aproximativ o oră, iar la reluare Nadal a intrat mult mai determinat și nu i-a mai lăsat niciun game lui Schwartzman, până când ploaia a început din nou. Nadal conduce cu 5-3 și 30-15 și mai are nevoie de doar două puncte pentru a-și adjudeca setul secund.

Noaptea a fost un sfetnic bun pentru Nadal. A intrat decis în teren și a câștigat, probabil, cel mai rapid set din carieră, după mai puțin de 30 de secunde. Rafa a continuat la fel de bine și în setul 4. A făcut break în debut, apoi l-a consolidat cu un game alb. Rafa și-a dublat numărul loviturilor câștigătoare, 8, față de doar 4 în actul secund, a greșit mai puțin, 10 erori neforțate, față 13 ale argentinianului.

Setul 4 a fost și mai dezechilibrat. Nadal a căpătat un plus de agresivitate, a reușit 13 lovituri câștigătoare și a fructificat a 4-a minge de meci avută, după 3 ore și 41 de minute.

Nadal este pentru a 11-a oară în semifinalele de la Roland Garros, câștigându-le pe precedentele 10.

6-2, Game, set și meci Nadal!
5-2, Game Schwartzman:
Argentinianul rămâne în meci, salvând o minge de meci avută de Rafa.
5-1, Game Nadal:
Încă un game solid al ibericului. Rafa termină cu o scurtă pe rever, din spatele terenului.
4-1, Break Nadal:
Spaniolul se dezlănțuie.
2-1, Break Nadal:
Liderul ATP reușește un break la 0. Schwartzman comite două erori neforțate, din poziții excelente.

A început setul 4!

6-2, Game și Set Nadal: Cel mai lung game al meciului a adus și cel mai spectaculos schimb. Rafa a ajuns la o scurtă incomodă a lui Diego, a returnat la fel de scurt și a câștigat, într-un raliu de 19 lovituri.
Rafa lovește excelent cu backhand-ul și închide cu o scurtă impecabil executată. -19-
2-1, Game Schwartzman:
Argentianul întrerupe seria excelentă a lui Nadal, după două greșeli necaracteristice ale spaniolului.

A început setul 3!

6-3, Game și set Nadal: Game-ul început de la 30-15 pe serviciul spaniolului durează mai puțin de 30 de secunde.

Partida a a fost reluată!

Vezi și: Un mare campion dă un verdict categoric înainte de semifinala Halep - Muguruza: "Garbine este favorită"