SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Rafael Nadal, primul iberic cîştigător la Australian Open

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 februarie 2009 00:00

Rafael Nadal a reuşit să îl învingă astăzi pe Roger Federer în finala primului turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, cu scorul de 7-5 3-6 7-6 3-6 6-2 într-un meci ce a durat aproximativ cinci ore.

Ibericul a început în forţă primul set, reuşind breakul încă din debut. Federer a reintrat rapid în meci şi a întors situaţia, preluînd conducerea cu 4-2. Spiritul de luptător al liderului mondial s-a văzut cel mai bine în această rundă, setul revenindu-i cu 7-5.

Roger nu s-a lăsat mai prejos şi a doborît orice obstacol în actul secund. S-a mers cap la cap pînă la 4-3, moment în care Federer a obţinut breakul şi un game mai tîrziu şi setul.

S-a ajuns la tie-break în setul trei, iar Federer părea favorit. La Wimbledon cîştigase ambele seturi în faţa lui Nadal la tie-break, aşa că nu ar fi mirat pe nimeni ca acelaşi lucru să se întîmple şi aici. Nadal nu a fost de acord şi a preluat conducerea la seturi cu 2-1.

RAFAEL NADAL INTRĂ ÎN ISTORIE

Fedex a revenit din nou, aşa cum a obişnuit de fiecare dată, iar problemele pe care le avea Nadal la coapsa dreaptă păreau să îl ducă pe elveţian spre victorie. Nadal a fost însă cel care a pus capăt meciului cu un neaşteptat 6-2, reuşind două breakuri în faţa rivalului său.

Federer a izbucnit în lacrimi la sfîrşitul meciului, fiind aplaudat de întreaga arena. Şansa de a egala recordul lui Pete Sampras de 14 Grand Slamuri a fost ratată, dar rămîne doar o problemă de timp. De cealaltă parte, Nadal a mai scris şi el o pagină în istorie, devenind primul spaniol cîştigător la Australian Open.

Setul întîi

Game 1
Federer începe meciul fiind la serviciu. Federer încă nu a intrat în joc şi face o dublă greşeală, apoi pierde îngă un punct trimiţînd în afara terenului şi îşi pierde serviciul, scor 1-0 pentru Nadal.

Game 2
Nadal cîştigă primul punct din serviciul său, însă Federer revine şi egalează pînă la 40-40. Apoi Federer cîştigă serviciul lui Nadal restabilind egalitatea la gameuri, 1-1.

Game 3
Federer îl pune în dificultate pe Nadal scoţîndu-l cît mai des în spatele liniei de fund. Elveţianul îşi cîştigă serviciul şi conduce cu 2-1.

Game 4
Serviciul lui Nadal a funcţionat perfect, el cîştigînd fără probleme acest game, scor 2-2.

Game 5
Un game frumos cîştigat de Federer printr-un as, scor 3-2.

Game 6
Federer obţine un break cu două lovituri extraordinare, scor 4-2 în favoarea elveţianului.

Game 7
Nadal şi-a arătat talentul, iar Federer a făcut o dublă greşeală, scor 4-3 pentru Federer.

Game 8
Nadal ia deciszii foarte bune şi cîştigă gameul 8 restabilind egalitatea, 4-4.

Game 9
Nadal reuşeşte un lung de linie extraordinar şi cîteva lovituri bune, însă Federer îşi cîştigă serviciul, scor 5-4.

Game 10
Federer greşeşte uşor şi Nadal restabileşte egalitatea, 5-5.

Game 11
Federer atacă în acest game însă Nadal este pe poziţii. Federer greşeşte mult şi Nadal reuşeşte breakul, 6-5 pentru Nadal.

Game 12
Nadal serveşte pentru cîştigarea setului. Nadal trimite o minge în lung de linie şi cîştigă primul set al meciului, scor 7-5.

Setul doi

Game 1
Federer intuieşte foarte bine mişcările adversarului şi cîştigă cu uşurinţă primul game, 1-0.

Game 2
Nadal a cîştigat serviciul cu lovituri în lung de linie, 1-1.

Game 3
Federer dă dovadă de o intuiţie nemaivăzută şi cîştigă la 0 gameul trei, 2-1.

Game 4
Federer revine de la 15-40 însă Nadal cîştigă gameul, 2-2.

Game 5
Nadal îşi construieşte cu grijă punctele şi reuşeşte un break, 3-2.

Game 6
Federer reuşeşte rebreakul. 3-3 scorul al seturi.

Game 7
Game cîştigat de Federer cu multă uşurinţă, scor 4-3.

Game 8
Federer şi-a impus ritmul şi a cîştigat şi acest game după ce a avut 5 mingi de game, scor  3-5.

Game 9
Federer serveşte pentru a cîştiga setul. Şi reuşeşte. Scorul este 1-1 la seturi.

Setul trei

Game 1
Nadal începe în forţă acest game. Federer îşi păstrează calmul însă trimite o minge în out şi Nadal cîştigă, 1-0.

Game 2
Federer reuşeşte un as şi cîteva lovituri bune, însă Nadal revine de la 0-40 la 30-40. Federer îşi cîştigă serviciul, scor 1-1.

Game 3
Nadal prinde curaj şi atacă, forţîndu-l pe elveţian să greşească, scor 2-1 pentru spaniol.

Game 4
Un punct foarte intens disputat la începutul acestui game. Iar Federer rupe ritmul şi cîştigă acest game, 2-2.

Game 5
Nadal a servit şi a cîştigat un game intens disputat, 3-2.

Game 6
Federer este la serviciu. Nadal are minge de break însă Federer revine şi cîştigă gameul, 3-3.

Game 7
Nadal serveşe şi cîştigă un game echilibrat, 4-3 pentru spaniol.

Game 8
Federer face un game extraordinar pe care îl gîştigă fără porbleme, 4-4.

Game 9
Federer face un joc bun pe serviciul lui Nadal. Spaniolul revine însă cîştigînd 4 mingi la rînd. Şi setul revine lui Nadal, 5-4.

Game 10
Federer vine la fileu şi îl obligă pe Nadal să greşească, gameul revine lui Federer, 5-5.

Game 11
Federer începe cu o lovitură în lungul terenului. Şi continuă prin a se apăra excepţional. Elveţianul poate face un break. Nadal revine de la 15-40 şi cîştigă gameul, 6-5.

Game 12
Federer serveşte ca să rămînă în set. Federer nu este prea prudent şi Nadal are minge de set. Federer reuşeşte să rămînă în set, scor 6-6.

Game 13
Nadal se dezlănţuie şi cîştigă punct după punct. Setul trei este cîştigat de Nadal cu scorul de 7-3, după ce Federer a făcut o dublă greşeală.

Setul patru

Game 1
Federer începe setul 4 cu mingii noi. Şi îl cîştigă la 0, scor 1-0.

Game 2
Nadal a avut momente de slăbiciune şi Federer cîştigă gameul 2, scor 0-2.

Game 3
Nadal cîştigă gameul, scor 1-2.

Game 4
Federer pune presiune pe serviciul lui Nadal, însă spaniolul cîştigă trei puncte consecutive şi acest game, scor 2-2.

Game 5
Nadal are două şanse de break din cauza loviturilor neglijente ale lui Federer. De la 40-40 calitatea jocului s-a îmbunătăţit evident, fiecare jucător încercînd să cîştige. S-a ajuns la a cincea minge de break. Iar Roger Federer a cîştigat gameul, scor 3-2.

Game 6
Federer şi-a impus ritmul şi are şansă de break, pe care o fructifică, scor 4-2.

Game 7
Nadal este dominat în acest game iar Federer cîştigă un game la 0. Scorul este 5-2 pentru elveţian.

Game 8
Game cîştigat de Nadal, 3-5.

Game 9
Federer serveşte pentru a cîştiga setul. Cîştigă două mingii de set consecutive şi cîştigă setul 4 cu scorul de 3-6.  Egalitate la seturi, 2-2.

Setul cinci

Game 1
Nadal este la serviciu şi cîştigă usşor, scor 1-0.

Game 2
Federer serveşte foarte puternic şi Nadal returnează greu. Federer îşi cîştigă serviciul, 1-1.

Game 3
Nadal reuşeşte un game la 0, scor 2-1 în setul decisiv.

Game 4
Federer greşeşte mult şi Nadal se distanţează la 3-1.

Game 5
Ceva s-a rupt în jocul lui Federer şi Nadal cîştigă puncte cu uşurinţă şi gameul 5, scor 4-1.

Game 6
Federer este la serviciu şi cîştiga la 0 acest game, scor 4-2.

Game 7

Nadal îşi cîştigă serviciul la zero, iar Federer este forţat să îşi cîştige serviciul pentru a rămîne în meci, scor 5-2.

Game 8

Nadal ratează două mingi de meci, dar o converteşte pe a treia şi devine primul spaniol care triumfă la Australian Open.