SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Încă un cap de serie eliminat de pe jumătatea de tablou a Simonei Halep! Caroline Garcia, favorita gazdelor, a revenit senzațional

Belgianca Elise Mertens (20 WTA) a fost învinsă în șaisprezecimile de finală de la Roland Garros, scor 6-1, 4-6, 5-6, de Caroline Garcia (45 WTA), favorita gazdelor. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 octombrie 2020 18:01 / Actualizat vineri, 02 octombrie 2020 19:29

• Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a câștigat categoric meciul cu americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), scor 6-0, 6-1. Detalii AICI!
  • Simona Halep va juca duminică în optimile Roland Garros cu poloneza Iga Swiatek (19 ani, 53 WTA). Citește AICI cele mai importante informații despre viitoarea adversară.

Elise Mertens a început turneul de la Paris din postura de cap de serie numărul 16. Belgianca ar fi putut să o întâlnească pe Simona Halep în semifinalele competiției, dacă nu claca sub atacul dezlănțuit pe care Garcia l-a orchestrat după ce a pierdut primul set la 1.

Garcia a izbutit doar 5 lovituri câștigătoare în primul act, apoi forehand-ul ei a început să dea roade. În setul secund a produs 15 lovituri câștigătoare, urcând până la 18 în decisiv. Caroline a fructificat a șasea minge de meci avută și va juca în optimile de finală cu ucraineanca Elina Svitolina (5 WTA).

+4 FOTO

4 favorite rămase pe jumătatea Simonei Halep

Doar 4 capi de serie au mai rămas pe jumătate de tablou a Simonei Halep. E vorba de Elina Svitolina (cap de serie 3), jucătoare pe care Halep ar putea să o înfrunte în semifinale, de Maria Sakkari (20) și Kiki Bertens (5), jucătoare pe care românca le poate întâlni în faza sferturilor de finală.

VIDEO Incredibil! Ce face liderul mondial Ashleigh Barty, în timp ce Halep spulberă tot la Roland Garros: „E cea mai mare bucurie surprinsă vreodată”

Simona Halep i-a uimit pe specialiști: „Ziceai că e Nadal pe teren! Se vede mâna lui Cahill”