Avem Roger Federer vs Rafael Nadal în semifinale la Roland Garros! Spaniolul nu l-a mai învins din 2014 pe elvețian!

Roger Federer - Rafal Nadal // FOTO: Guliver/GettyImages +18   FOTO
Roger Federer - Rafal Nadal // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 04 iunie 2019 18:28

Rafael Nadal (2 ATP) și Roger Federer (3 ATP) se vor întâlni în semifinalele Roland Garros 2019, primul lor meci față în față după 2017! Partida dintre cei mai titrați jucători de Grand Slam din istorie va avea loc vineri.

• Elvețianul Roger Federer l-a învins pe Stanislas Wawrinka (28 ATP), scor 7-6 (4), 4-6, 7-6 (5), 6-4;
  • Spaniolul Rafael Nadal a trecut de Kei Nishikori (8 ATP) 6-1, 6-1, 6-3.
  • În cealaltă semifinală de la Roland Garros se vor întâlni învingătorii din partidele Novak Djokovic - Alexander Zverev și Dominic Thiem - Karen Khachanov.

Acesta va fi al 39-lea meci direct. Nadal are 23 de victorii, în timp de Federer are 15.

La Roland Garros, cei doi s-au întâlnit de cinci ori, o dată în semifinale și de patru ori în finală, Nadal câștigând de fiecare dată. Ultimul meci la Roland Garros, în finala din 2011, 7-5, 7-6 (3), 5-7, 6-1.

Federer are ultimele 6 întâlniri

Federer trece printr-un moment foarte bun în meciurile cu Nadal, câștigându-le pe ultimele 6. Nadal a câștigat ultima partidă directă în 2014, în semifinale la Australian Open.

Cel mai recent meci direct a avut loc în 2017, la Shanghai, câștigat de Federer, 6-4, 6-3. Cei doi urmau să se dueleze și la Indian Wells, în acest an, dar Nadal s-a retras.

Stanislas Wawrkina - Roger Federer 6-7 (4), 6-4, 6-7 (5), 4-6

Meciul dintre elvețienii Stanislas Wawrkina (28 ATP) și Roger Federer (3 ATP) a fost întrerupt în setul patru, la scorul de 3-3. Cei doi jucători au oferit momente spectaculoase de joc, cu lovituri la limită și ratări incredibile.

Wawrinka și Federer, fiecare deținător de câte un Roland Garros, joacă de 3 ore și 20 de minute și au decis împreună oprirea meciului, după ce au discutat cu supervizorul, iar Stan l-a luat în glumă în brațe pe oficialul responsabil de stabilirea întreruperii.

stan wawrinka roger federer +19 FOTO

Federer a câștigat primul set la tie-break, dar Wawrinka a luat setul doi, grație unui break. Setul trei a fost decis tot la tie-break, acolo unde tot Federer a fost mai eficient. În setul patru, scorul era 3-3, și 40-30 pentru Roger, care servea. După reluare, Federer a câștigat setul, 6-4, și s-a calificat.

„Întreruperea îl va face pe Stansilas să-și dea seama unde e în meci”Mats Wilander

Rafael Nadal - Kei Nishikori 6-1, 6-1, 6-3

Spaniolul Rafael Nadal, locul 3 ATP, este cu un pas în semifinale, dominând autoritar meciul cu japonezul Kei Nishikori, 7 ATP. Rafa a câștigat fără emoții primele două seturi, cedând doar un două game-uri. În setul trei, Nadal a reușit un break, înainte ca meciul să fie oprit.

rafael nadal kei nishikori 1 +19 FOTO

Rafa nu a vrut ca meciul să fie oprit, spunând că nu vede nicio problemă și dorind să încheie azi meciul.  După reluare, Nadal a dominat și a câștigat setul trei, 6-3.

Ultimele detalii de la Roland Garros! Anisimova, copleșită de o lovitură a Simonei Halep: „Doamne, e incredibil!”