SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MILANO

S-a încheiat prima ediție a Next Gen ATP Finals » A cucerit primul titlu al carierei

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 noiembrie 2017 09:41

Sud-coreeanul Hyeon Chung a câștigat prima ediție a turneului Next Gen ATP Finals de la Milano după ce l-a învins în finală pe rusul Andrey Rublev.

Chung s-a impus în patru seturi, scor 3-4, 4-3, 4-2, 4-2, după un meci care a durat două ore și un minut.

În vârstă de 21 de ani, Chung se află în prezent pe locul 54 în clasamentul ATP și și-a adjudecat primul titlu al carierei.

Locul 3 i-a revenit rusului Daniil Medvedev, după ce croatul Borna Corici nu s-a prezentat în finala mică.

Aflat la prima ediție, această competiție i-a reunit pe cei mai buni opt jucători sub 21 de ani, ei fiind împărțiți în două grupe. Pe lângă seturile până la patru, iată alte reguli implementate la Milano:

• tie-break la 3-3
    nu există avantaj la egalitate în game, se joacă un punct decisiv, iar cel care servește alege din ce parte să o facă, nu cel care primește cum se întâmplă la dublu
  • nu există neț la serviciu, punctul continuând
  • fiecare meci începe după cinci minute de la intrarea celui de-al doilea jucător pe teren
  • există un cronometru care măsoară timpul pe care și-l ia fiecare jucător la serviciu, lucru care ajută arbitrul să vadă dacă sunt depășite cele 25 de secunde regulamentare