SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Serena Williams avansează la Roland Garros » Revenire senzațională în setul doi cu Danielle Rose Collins

Serena Williams. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 iunie 2021 20:13 / Actualizat vineri, 04 iunie 2021 21:01

Serena Williams (39 de ani, 8 WTA) continuă parcursul bun de la ediția din acest an de la Roland Garros. Americanca e în optimi după victoria în fața compatrioatei Danielle Rose Collins (27 de ani, 50 WTA), scor 6-4, 6-4.

După victoriile reușite cu Irina Begu și Mihaela Buzărnescu, Serena Williams s-a întâlnit în turul III cu Danielle Rose Collins, sfertfinalistă la ediția de anul trecut de la Roland Garros. Iar replica oferită de Danielle Rose Collins a fost una pe măsura ocaziei.

Diferența a fost una minusculă în primul set - un singur break a făcut diferența în favoarea Serenei. În setul secund, marea campioană a avut serios de muncă pentru a reveni. Rose Collins a condus cu 4-1, moment în care Serena și-a intrat în rol și a câștigat într-o manieră entuziasmantă următoarele cinci game-uri.

Dublu 6-4 pentru Serena Williams, care în turul următor va da peste Elena Rybakina (22 WTA), cea mai complicată adversară de până acum.

Serena Williams „vânează” recordul lui Margaret Court

Serena Williams are trei titluri la Roland Garros, ultimul cucerit în 2015, după o finală de toată frumusețea cu Lucie Safarova, 6-3, 6-7 (2), 6-2. În total, Williams are 23 de titluri de Mare Șlem, fiind la unul singur distanță de deținătoarea recordului, legendara Margaret Court.

VIDEO Rezumatul meciului Serena Williams -  Danielle Rose Collins

Sorana Cîrstea, salt uriaș în clasamentul WTA » Pe ce loc ajunge după calificarea în optimi la Roland Garros

Sorana Cîrstea - Tamara Zidansek în optimile de la Roland Garros! Cine e adversara jucătoarei noastre