SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Serena Williams - Mihaela Buzărnescu 6-3, 5-7, 6-1 » Miki pierde o bătălie epuizantă cu Serena, în turul II la Roland Garros

Mihaela Buzărnescu // FOTO: Guliver/GettyImages +7   FOTO
Mihaela Buzărnescu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 iunie 2021 21:13 / Actualizat miercuri, 02 iunie 2021 21:30

Serena Williams (39 de ani, 8 WTA) a învins-o pe Mihaela Buzărnescu (33 de ani, 174 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1, și s-a calificat în turul III la Roland Garros.

După Irina Begu, Serena Williams a mai eliminat o reprezentantă a României. Însă Mihaela Buzărnescu și-a lăsat și ultima picătură de energie pe Arena „Philippe Chatrier”, reușind unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din ultima perioadă

• Cifrele meciului Serena Williams - Mihaela Buzărnescu, conform sofascore.ro

Startul de meci a fost unul echilibrat, cu ambele jucătoare izbutind game-uri ușoare pe propriul serviciu.

Echilibrul s-a rupt la 4-3 pentru Serena, când Miki a făcut un game mai slab pe propriul serviciu. Multipla campioană din SUA nu a irosit șansa primită și a închis setul, scor 6-3.

Buzărnescu, revenire remarcabilă în setul secund

Buzărnescu n-a renunțat la luptă și a continut să preseze și în setul secund. Unul în care, spre deosebire de prima manșă, a returnat mai eficient.

Miki a încercat să lungească schimburile și s-o plimbe cât mai mult pe Serena, iar tactica a dat roade. Obosită în unele momente, Serena a cedat pe alocuri inițiativa.

Mai alertă, jucătoarea noastră a fructificat slăbiciunile americancei și și-a adjudecat setul secund, 7-5.

Serena Williams, mult prea puternică în decisiv

Inexplicabil, Miki a fost cea care a rămas complet fără idei și energie în setul decisiv. Fără să mai reușească să fie agresivă și să imprime adâncime loviturilor sale, dar și cu multe erori neforțate, Buzărnescu a cedat, scor 1-6, resemnându-se însă cu privilegiul de a fi câștigat cel mai frumos punct al partidei.

Serena Williams – Mihaela Buzărnescu 6-3, 5-7, 6-1

• 6-1, Game, Set, Meci Serena Williams!
  • 5-1, Game Williams! Americanca câștigă un game-spectacol, în care cele două s-au întrecut în execuții care au făcut deliciul publicului.
  • 4-1, Game Buzărnescu: Vine și primul game câștigat de Miki în decisiv. Reprezentanta României profită de relaxarea din jocul Serenei.
  • 4-0, Game Williams: Serena se impune fără probleme pe propriul serviciu, iar victoria pare la îndemână acum pentru jucătoarea din Statele Unite.
  • 3-0, Break Serena Williams! Miki nu reușește să-și găsească energia în setul decisiv. Serena se impune din nou pe serviciul româncei și se apropie de victorie.
    2-0, Game Williams. Serena salvează două mingi de break ale lui Buzărnescu și își consolidează avantajul din setul secund.
  • 1-0, Break Williams! Miki începe ezitant setul decisiv. Face dublă greșeală sub presiune, iar Serena preia conducerea.
  • SETUL SECUND:
    5-7, Break, Set Buzărnescu! Ce game face jucătoarea noastră! Buzărnescu pune presiune pe americancă și închide setul cu un backhand în cross de toată frumusețea. Avem set decisiv pe „Philippe Chatrier!”
  • 5-6, Game Buzărnescu. Remarcabil efortul lui Miki, care revine din nou de la 15-40 și își adjudecă game-ul.
  • 5-5, Game Williams. Miki nu reușește să o pună în dificultate pe Serena la serviciu, care egalează situația în manșa secundă.
  • 4-5, Game Buzărnescu! Unul dintre cele mai bune game-uri ale româncei din acest meci. Românca lovește curajos de pe ambele părți ale terenului și mută presiunea în terenul Serenei.
  • 4-4, Game Williams. Serena risipește momentul favorabil al româncei, egalează la patru după un game ireproșabil pe propriul serviciu.
  • 3-4, Break Williams. Miki nu reușește să-și consolideze serviciul. Serena forțează și își ia break-ul înapoi.
  • 2-4, Break Buzărnescu! Momente excelente de joc pentru reprezentanta României. Miki câștigă pentru prima oară pe serviciul Serenei după un game muncit, adjudecat la cea de-a patra minge de break avută
  • 2-3, Game Buzărnescu! Extrem de inspirată și luând decizii curajoase în mai multe momente ale jocului, Miki salvează din nou două mingi de break ale adversarei.
  • 2-2, Serena își face serviciul fără probleme.
  • 1-2, Game Buzărnescu! Miki nu se lasă decurajată de pierderea primului set și face un nou game solid pe propriul serviciu.
  • 1-1, Game Williams. Serena continuă să fie de netrecut pe propriul serviciu. Alt game lejer câștigat de americancă
  • 0-1, Game Buzărnescu! Miki începe foarte bine setul secund, jucând curajos și salvând două mingi de break ale Serenei.
    PRIMUL SET:
    6-3, Game, Set Williams! Serena nu clipește la serviciu și închide prima manșă, după 33 de minute.
    5-3, Break Williams! Vine și primul break al partidei. Serena speculează câteva erori ușoare comise de Miki și face break-ul. Va servi imediat pentru a închide primul set.
  • 4-3, game Williams! Game-fulger câștigat de Serena, care se impune la zero și revine în avantaj.
  • 3-3, game Buzărnescu! Miki „navighează” cu bine peste primul moment dificil întâmpinat în partidă. Românca a salvat o minge de break a Serenei și, la capătul celui mai lung game al meciului, reușește să egaleze la 3.
  • 3-2, game Serena Williams! Multipla campioană de Mare Șlam nu dă semne de oboseală și câștigă din nou cu lejeritate un game pe propriul serviciu.
  • 2-2, game Buzărnescu! Se merge cu serviciul în acest start de partidă. Miki se impune fără emoții, la 15, și egalează pe tabelă
  • 2-1, game Williams! Serena, din nou imbatabilă la serviciu.
  • 1-1, game Buzărnescu! Jucătoarea noastră contracarează printr-un game bun pe propriul serviciu. Miki își aplică tactica încă din startul partidei, încercând să o deplaseze cât mai mult în teren pe Serena.
  • 1-0, game Serena Williams! Americanca servește excelent în startul partidei și nu-i lasă șanse lui Miki la retur
  • A început partida de pe Arena „Philippe Chatrier”, cu Serena Williams la serviciu.
  • Cele două jucătoare se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp!
Mihaela Buzărnescu - Serena Williams. foto: Guliver/Getty Images
+3 FOTO

4 meciuria câștigat Mihaela Buzărnescu la Paris în trei apariții, 2018, 2019 și 2021, înregistrând două insuccese

VIDEO Rezumatul meciului Serena Williams - Irina Begu

Citește mai multe știri din tenis:

Decizia luată de sponsorii lui Naomi Osaka, după retragerea de la Roland Garros 2021

Carla Suarez Navarro, bătălie epică la revenirea după cancer » A fost la un game de victorie în fața finalistei din 2018