SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep e în sferturi la Australian Open! Și-a luat revanșa în fața polonezei Iga Swiatek după un meci incredibil

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages +40   FOTO
Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 14 februarie 2021 12:06 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 12:39

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, după 3-6, 6-1, 6-4 cu Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA), la capătul unui joc dramatic.

• Simona Halep va juca în sferturile de finală cu Serena Williams (11 WTA).

După două întâlniri care au mers într-un singur sens, partida de la Melbourne a început sub semnul echilibrului, fiecare dintre cele două jucătoare câștigându-și game-ul de serviciu. Simona a avut o eficiență de remarcat pe primul.

La 3-3 a avut loc momentul de cotitură al primului set, fostul lider mondial având două șanse de break într-un game de aproape zece minute, însă de fiecare dată tânără poloneză a reușit să găsească lovitura câștigătoare pentru a salva situația. Puțin marcată de evoluția acestei situații, Simona a fost cu totul alta în game-ul următor. Primul serviciu nu a mai intrat deloc și adversara sa a reușit un break alb. Swiatek a închis setul după 38 de minute, după o greșeală neforțată a Simonei venită de pe rever.

Simona Halep, doar trei greșeli neforțate

A urmat o pauză de vestiar pentru Swiatek și una de regrupare pentru Simona, care a simțit că poloneza a stat un pic cam mult la cabine și a ieșit pe teren pentru câteva mișcări. Calmă la exterior, dar probabil un vulcan în interior, Simona a câștigat la zero primul game al setului al doilea, apoi a făcut break reușind să găsească o treaptă superioară de agresivitate.

Un alt game de serviciu bun a dus scorul la 3-0, definind modul în care s-a jucat partea a doua a întâlnirii, când Halep a căutat să lovească mai mult spre reverul adversarei. Românca a trimis întâlnirea în decisiv după un alt prim serviciu bine plasat, ea impunându-se cu 6-1, după 26 de minute. În acest timp, fostul lider mondial a comis doar trei greșeli neforțate, în timp ce adversara sa a ajuns la cota 12, iar procentajul de reușită pe primul serviciu a fost de 75 la sută.

Simona Halep, luptă în decisiv cu Iga Swiatek

Simona Halep a continuat să o forțeze pe Iga să greșească și în partea a treia a întâlnirii, reușind să facă break-ul și să o deraieze și mai mult pe câștigătoarea de la Roland Garros 2020. Au fost unele emoții pentru 2-0, însă românca a ieșit magistral din această mică acoladă, măcinând și mai mai mult încrederea tinerei poloneze.

Vulcanul din interior al româncei a început să erupă puțin câte puțin în setul al treilea, ea certându-se de câteva ori după vreo lovitură greșită. După cinci game-uri consecutive în dreptul Simonei, Iga a apărut din nou în joc, după ce a băut câteva guri de cafea, și a făcut 2-2. Doar o impresie de moment pentru că imediat greșelile au reapărut în jocul său, ea cedând la zero game-ul de serviciu, trei dintre acestea venind de pe forehnd și una de pe rever. S-a făcut 4-2 și apoi 4-3.

În game-ul al șaptelea, Swiatek a urcat de mai multe ori la fileu, iar Halep a găsit de fiecare dată passing-ul potrivit pentru a face 5-3. Poloneza a făcut 5-4 și toată presiunea s-a mutat pe umerii româncei. Ea a scuturat-o ușor și s-a impus fără probleme, revanșă a fost luată. Marți, se întâlnește cu Serena Williams.

17 greșeli neforțatea comis Simona Halep în meciul cu Swiatek, care a ajuns la borna 42

19 lovituri direct câștigătoarea avut Halep, în timp ce Swiatek 33

Simona Halep - Iga Swiatek 3-6, 6-1,6-4

GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Jucătoarea noastră câștigă meciul

Game Swiatek, 5-4: Iga rămâne meci, dar Halep va servi pentru câștigarea meciului

Game Halep, 5-3: Simona își face serviciul și e la un game de câștigarea meciului

Game Swiatek, 4-3: Iga câștigă acest game și rămâne aproape de Halep

Game Halep, 4-2: Simona consolidează break-ul anterior. A servit excelent și se distanțează de Iga

Break Halep, 3-2: Simona revine la conducerea. A returnat excelent pe serviciul lui Swiatek și a mai făcut un break

Break Swiatek, 2-2: Game excelent făcut de Iga. Poloneza face break-ul după un joc solid, fără greșeală, în care a jucat la un nivel extrem de ridicat

Game Swiatek, 2-2: Iga supraviețuiește cu emoții în acest game, când Simona a fost din nou aproape de un nou game

Game Halep, 2-0: Simona își face serviciul. Swiatek a avut două șanse de break, dar Simona le-a anulat rapid, grație unui serviciu excelent. Ulterior,Halep a revenit în game și a făcut 2-0

Break Halep, 1-0: Simona e la cel mai înalt nivel în aceste momente. Joacă perfect fiecare schimb, returnează agresiv și nu-i dă șanse adversarei. Halep a făcut break-ul și preia conducerea.

A început setul trei, Swiatek servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-1: Simona a închis setul, după un game foarte bun. Halep a dominat autoritar setul, a lovit perfect, iar Iga nu a avut nicio șansă în fața ei

Break Halep, 5-1: Simona joacă perfect în aceste momente! Are lovituri extraordinare și mai reușește un break. Va servi pentru a trimite meciul în decisiv

Game Halep, 4-1: Simona continuă jocul foarte bun. E foarte sigură pe ea, nu mai ezită și nu o lasă pe Swiatek să joace agresiv

Game Swiatek, 3-1: Iga reduce din diferență. Poloneza a jucat mai bine în acest game, a servit puternic și a fost agresivă, controlând schimburile

Game Halep, 3-0: Simona își continuă seria bună. A câștigat clar și acest game și își mărește avansul din setul secund

Break Halep, 2-0: Simona forțează în acest debut de set. A făcut break și își mărește avantajul.

Game Halep, 1-0: Simona începe promițător setul doi. Jucătoarea noastră nu a fost afectată de eșecul din primul set și a câștigat game-ul la 0

A început setul doi. Simona servește prima

SET IGA SWIATEK, 3-6: Poloneza câștigă primul set, după 38 de minute, Iga a servit bine în ultimul game și a profitat de ezitările Simonei Halep

Break Swiatek, 3-5: Game foarte slab jucat de Halep. Iga a profitat de faptul că Simona nu a lovit din cele mai bune poziții și a făcut break la 0. Va servi pentru câștigarea meciului

Game Swiatek, 3-4: Acesta a fost cel mai greu game pentru poloneză. În prima parte Halep a jucat bine, a avut două mingi de break, dar Iga a forțat și a profitat de momentele în care Simona a fost pasivă și a stat departe de linia de fund, salvând astfel cele două puncte și câștigând game-ul

+36 FOTO

Game Halep, 3-3: Simona egalează, ajutată din nou de primul serviciu. Swiatek a avut 30-15, după un punct jucat modest de Simona, din punct de vedere tactic, dar jucătoarea noastră a revenit rapid și a câștigat game-ul

Game Swiatek, 2-3: Iga preia din nou conducerea. Poloneza a fost mai sigură pe ea în acest game, iar Simona nu i-a mai pus probleme, ca în game-urile precedente.

Game Halep, 2-2: Simona egalează rapid, Ajutată de serviciu, Halep a câștigat game-ul la 0, controlând fiecare schimb

Game Swiatek, 1-2: Poloneza este din nou avantaj, dar a avut iar emoții pe propriul serviciu. Cel mai important moment a avut loc la 30-30. După un retur bur, Halep a controlat punctul, a atacat bine, dar nu a reușit să găsească lovitura decisivă. De partea cealaltă, Swiatek s-a apărat excelent și a făcut perfect tranziția din defensivă în ofensivă, urcând la fileu și închizând punctul

Game Halep, 1-1: Simona răspunde bine! A servit excelent în acest game și a egalat rapid.

Game Swiatek, 0-1: Iga câștiga cu emoții primul game. Halep a avut 30-0, dar poloneza a revenit. Poloneza și-a arătat de la început intențiile: să fie agresivă, să lovească puternic și să urce la fileu

A început meciul. Swiatek servește prima

Cele două jucătoare au intrat pe teren și fac încălzirea. Meciul va începe în curând

VIDEO. Meciul cu Tomljanovic, cel mai greu test pentru Simona Halep

Australian Open are acum o favorită imensă! Ce s-a întâmplat cu cotele și ce șanse are Simona Halep

VIDEO Își ia Simona Halep revanșa cu Iga Swiatek? Dezvăluiri de la ultimul meci direct: „Am fost un pic lovită de tren”