SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Simona Halep, de nerecunoscut! Ostapenko a făcut-o KO pe Simona în decisiv și e în finală la Dubai

Simona Halep // foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 18 februarie 2022 16:45 / Actualizat vineri, 18 februarie 2022 16:55

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko (24 de ani, 21 WTA), în semifinala turneului de la Dubai, scor 6-2, 6-7 (0), 0-6.

• În finala de sâmbătă, Jelena Ostapenko va juca împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova (31 WTA, 24 de ani).
  • Rusoaica a profitat de faptul că Marketa Vondrousova a abandonat cu puțin înainte de semifinală, din cauza unei accidentări.

Simona Halep a ratat șansa de a câștiga a treia oară turneului de la Dubai, după victoriile din 2015 și 2020.  După un început bun de meci, Halep a pierdut setul secund, iar în decisiv a avut o prăbușire incredibilă. Nu a fost o revanșă pentru finala pierdută la Roland Garros 2017.

Simona Halep a început mai bine semifinala cu Jelena Ostapenko

Primul set a început echilibrat, iar cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2. De la acest scor, Ostapenko a început să ezite.

A făcut mai multe greșeli neforțate, iar Simona a profitat. Jucătoarea noastră a avut o evoluție bună, a fost sigură pe ea și a servit excelent. De la 2-2, Halep a câștigat patru game-uri la rând și a luat primul set cu 6-2.

20 de greșeli neforțatea făcut Ostapenko în primul set. Simona a avut 3

Două seturi de coșmar pentru Simona Halep

Ostapenko a avut un start mai bun în al doilea game. După un prim break reușit în meci, letona a avut 3-0, dar Halep a egalat imediat. Ulterior, cele două jucătoare și-au câștigat pe rând game-urile de serviciu, iar setul a ajuns în tie-break. Acolo, Ostapenko a fost mai sigură pe ea, s-a impus la 0, și a trimis setul în decisiv.

În al treilea set  Halep a continua forma slabă. A greșit mult, a servit foarte slab și nu reușit să câștige niciun game. A pierdut setul la 0, iar Ostapenko s-a calificat în finală.

8 duble greșelia făcut Simona Halep. Ostapenko a avut 5

2victorii are Ostapenko contra Simonei Halep, în 3 meciuri directe

Simona Halep în turneul de la Dubai, foto: Imago

FINAL | Cum s-a desfășurat Simona Halep - Jelena Ostapenko 6-2, 6-7 (0), 0-6

Game, set, meci Jelena Ostapenko, 0-6: Jelena Ostapenko a salvat două mingi de break și a reușit să câștige setul și meciul.

Break Ostapenko, 0-5: Letona mai câștigă o dată pe serviciul Simonei și va servi pentru câștigarea meciului

Game Ostapenko, 0-4: Letona domină meciul în aceste momente. Câștigă rapid game-ul de serviciu și este la două game-uri de câștigarea setului

Break Ostapenko, 0-3: Simona nu se regăsește în acest set. A mai cedat un game de serviciu, după o dublă greșeală la ultimul punct

Game Ostapenko, 0-2: Letona își consolidează break-ul și își mărește avantajul

Break Ostapenko, 0-1: Halep începe slab setul decisiv. A servit prost, iar letona a profitat și a făcut break-ul

A început setul 3. Halep servește prima

SET Jelena Ostapenko, 6-7: Letona câștigă la 0 tie-break-ul, după ce Simona a avut o cădere incredibilă. A greșit mult și a servit slab, în timp ce Ostapenko a fost foarte sigură în lovituri

Game Halep, 6-6: Halep a salvat două mingi de break, iar setul ajunge în tie-break

Game Ostapenko, 5-6: Letona e din nou la un game de câștigarea setului. Simona va servi pentru a trimite game-ul în tie-break

Game Halep, 5-5: Simona își câștigă serviciul, iar setul se prelungește

Game Ostapenko, 4-5: Letona e în avantaj, iar Simona servește pentru a rămâne în setul doi.

Game Halep, 4-4: Simona egalează după un game foarte bun, în care a reușit și un as

Game Ostapenko, 3-4: Letona întrerupe seria bună a Simonei și e din nou în avantaj.

Game Halep, 3-3: Simona își câștigă serviciul și egalează scorul

Break Halep, 2-3: Simona recuperează break-ul pierdut. Românca a lungit schimburile și determinat-o pe letonă să greșească. Halep va servi pentru a egala scorul în setul doi

Game Halep, 1-3: Simona și-a ridicat nivelul jocului în acest game. Nu i-a mai permis Jelenei Ostapenko să conducă schimburile și câștigă primul game din meci

Game Ostapenko, 0-3: Letona își consolidează break-ul. Ostapenko este la fel de agresivă ca în primul set, dar acum e mai sigură și greșește mai puțin

Break Ostapenko, 0-2: Jelena se distanțează, reușind primul break. Halep a servit slab în acest game, iar Ostapenko a profitat. La 30-40, Simona a greșit neforțat, trimițând mingea afară.

Game Ostapenko, 0-1: Letona întrerupe seria de game-uri câștigătoare a Simonei. A servit bine, nu a mai greșit și a câștigat game-ul

A început setul doi. Ostapenko servește prima

SET 1 Simona Halep, 6-2! Ostapenko nu a avut răspuns

SET Simona Halep, 6-2: Simona închide rapid setul. A fost un game rapid, rezolvat de Halep datorită serviciului excelent

Break Halep, 5-2: După un game în care Ostapenko a jucat slab și a făcut două duble greșeli, Simona se apropie la un game de câștigarea primului set

Game Halep, 4-2: Simona își consolidează break-ul. A mărit avantajul, după un game în care Ostapenko a greșit mai des

Break Halep, 3-2: Simona face primul break din meci. Halep a fost mai agresivă la retur și, după ce Ostapenko a salvat o minge de break, Simona a forțat și a câștigat pe serviciul adversarei

Game Halep, 2-2: Jocul merge rapid. Simona și-a câștigat din nou serviciu, profitând de câteva erori ale adversarei

Game Ostapenko, 1-2: Letona e din nou în avantaj. Halep nu a reușit să-i pună probleme la retur și Ostapenko a câștigat game-ul rapid

Game Halep, 1-1: Simona egalează rapid. Nu a avut emoții în acest prim game pe propriul serviciu

Game Ostapenko, 0-1: Letona a început bine meciul. A servit bine, a fost agresivă și a câștigat rapid game-ul