SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep riscă să piardă locul 2 mondial » Calcule + celelalte schimbări majore din clasamentul WTA

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală de la Australian Open 2021 de americanca Serena Williams (39 de ani, 11 WTA), scor 3-6, 3-6. +33   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 16 februarie 2021 17:01 / Actualizat joi, 18 februarie 2021 09:25

Simona Halep nu a avut replică în fața Serenei Williams. A fost dominată la toate aspectele, inclusiv în raliurile lungi, punctul ei forte. În urma acestui rezultat, sportiva din Constanța riscă să piardă un loc în clasamentul WTA.

Simona Halep poate să cadă pe locul 3, după Australian Open

Calculele sunt simple. Dacă Naomi Osaka va câștiga turneul de la Antipozi, Simona va ajunge pe locul 3. Orice alt deznodământ păstrează configurația actuală la vârf. Ashleigh Barty e sigură de primul loc, indiferent de cine se va impune.

Naomi Osaka, mare favorită la Australian Open

Naomi Osaka are prima șansă la Australian Open 2021, cel puțin în viziunea bookmakerilor. Nipona are o cotă de 2,30 pentru a ridica al 4-lea trofeu de Grand Slam din carieră. Implicit, aceeași este cota și pentru ca Halep să cadă pe locul 3. Naomi mai are doar două obstacole. În semifinale o va înfrunta pe Serena Williams, iar în finală, cea mai probabilă adversară va fi Ashleigh Barty.

Cine profită de Australian Open?

Serena Williams este sigură ca va urca 4 poziții în clasamentul WTA, până pe 7. Americanca are șansa de a ajunge chiar pe locul 4, în eventualitatea unui triumf în finala de la Melbourne.

Salturi impresionante vor avea și revelațiile turneului. Americanca Jessica Pegula, locul 61 în acest moment, va ajunge pe cea mai bună poziție din carieră. Deja a urcat 18 poziții și poate îmbunătăți performanța, dacă se impune miercuri noapte, în „sfertul” cu Jennifer Brady. Su-We Hsieh, eliminată în „sferturi” de Naomi Osaka, va avansa 20 de poziții.

Simona Halep dezvăluie ce a nemulțumit-o la Australian Open: „Sunt puțin frustrată din cauza asta”

Serena Williams a dat calculele peste cap! Cum a surprins în meciul cu Simona Halep