SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

SIMONA HALEP - POLONA HERCOG // VIDEO+FOTO Calificare muncită! Simona Halep o învinge în decisiv pe Polona Hercog la Eastbourne » O va înfrunta pe Angelique Kerber în sferturi

Simona Halep // FOTO: Reuters +8   FOTO
Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 26 iunie 2019 18:46

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, reușind s-o învingă în optimi pe slovena Polona Hercog (28 de ani, 60 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, după o oră și 50 de minute de joc.

• În sferturi, Simona Halep se va duela cu nemțoaica Angelique Kerber (31 de ani, 5 WTA). Partida va avea loc joi, la o oră ce va fi anunțată ulterior. Va fi cea de-a unsprezecea confruntare directă dintre cele două, Halep fiind în avantaj, 6-4.

Rezumatul partidei:

La trei luni după ce Hercog îi opunea Simonei o rezistență serioasă în meciul de la Miami, cele două s-au revăzut astăzi, într-un cadru diferit, pe iarba de la Eastbourne. Iar Simona n-a vrut să stea la discuții în primul set, pe care l-a câștigat într-o manieră autoritară, 6-1, în doar 31 de minute.

Cifrele primului set spun totul despre modul în care a decurs jocul: 9 lovituri câștigătoare pentru Simona Halep, nici măcar una pentru Hercog.

Totuși, slovena și-a ridicat considerabil nivelul jocului în setul secund. Procentajul de la serviciu a crescut vizibil, la fel ca agresivitatea etalată în puncte. Au fost de ajuns două game-uri modeste făcute de Simona la serviciu pentru ca soarta manșei secunde să fie periclitată, astfel că partida a intrat în decisiv.

Setul trei a readus-o pe Simona în starea fizică și mentală din primul set. Cu mai puține greșeli neforțate și revenită la jocul agresiv etalat în startul meciului, Simona s-a impus cu 6-3, asigurându-și calificarea în sferturi, acolo unde va da peste mai vechea rivală Angelique Kerber (31 de ani, 5 WTA). Partida se va disputa joi.

simona halep polona hercog 7

Simona Halep - Polona Hercog  6-1, 4-6, 6-3

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

6-3, Game, Set, Meci Halep: Simona înlătură orice emoție, își face serviciul și își asigură calificarea în sferturi!
5-3, Game Hercog: Două mingi de meci anihilate de slovenă, care revine de la 15-40, câștigând patru puncte la rând. Slovena a profitat și de scurte momente de joc în care Halep a fost mult prea pasivă
5-2, Game Halep: Game de o importanță extremă câștigat de Simona Halep, care se distanțează la 5-2, fiind la doar câteva punct distanță de calificarea în sferturi
4-2, Game Hercog: Slovena servește bine și continuă să spere în acest meci. Hercog a servit eficient, iar Simona nu a găsit răspunsuri la retur
4-1, Break Hercog: Slovena nu se dă bătută și face un game extrem de bun la retur, reușind să-și ia înapoi unul dintre cele două break-uri
4-0, Break Halep: Soarta meciului pare decisă. Simona Halep reușește să mai câștige o dată pe serviciul adversarei și se distanțează la 4-0
3-0, Game Halep: Game la zero izbutit de Simona, care profită și de faptul că Hercog a scăzut din intesitatea arătată în setul anterior
2-0, Break Halep: Eforturile Simonei sunt răsplătite în cele din urmă. La cea de-a treia minge de break avută, Simona reușește break-ul și se distanțează în setul secund
1-0, Game Halep: Simona nu se lasă descurajată de pierderea setului secund și începe ca din tun în decisiv, cu un game de serviciu câștigat cu multă autoritate

A început cel de-al treilea set, Halep se află la serviciu

simona halep polona hercog 5 +9 FOTO

4-6, Game, Set Hercog: Simona a început promițător game-ul, a returnat solid, dar Hercog a evoluat entuziasmant apoi, trimițând extrem de agresiv pe ambele părți ale terenului.

4-5, Break Hercog: Halep clachează din nou pe propriul serviciu! Hercog returnează extrem de adânc și o ia prin surprindere pe Simona Halep, care își pierde serviciul. Slovena va servi în momentele imediat următoare pentru a închide setul secund
4-4, Game Hercog: Slovena joacă eficient cu serviciul în acest game și izbutește să egaleze la 4. Simona s-a apropiat periculos, dar a fost scoasă mult în exterior de serviciile inteligent plasate ale adversarei
4-3, Game Halep: Simona confirmă break-ul anterior cu un game solid reușit pe propriul serviciu, în care a făcut față cu brio presiunii exercitate de Hercog.
3-3, Break Halep: Simona nu cedează și își ia imediat break-ul înapoi, după un game muncit, în care a trebuit să alerge serios pentru egalare
2-3, Break Hercog: Simona face cel mai slab game al partidei și își pierde serviciul la zero! Hercog este pentru prima oară în avantaj în meci și va servi pentru a încerca să se distanțeze
2-2, Game Hercog: Polona Hercog servește mult mai bine decât în prima secvență a întâlnirii și reușește să egaleze la doi
2-1, Game Halep: Jucătoarea noastră revine în avantaj, făcându-și serviciul fără emoții după câteva schimburi în care a fost în control total
1-1, Game Hercog: Slovena schimbă puțin registrul jocului față de primul set și reușește să egaleze la unu, după un game câștigat fără probleme

1-0, Game Halep: Simona Halep începe în aceeași manieră ofensivă și setul secund, adjudecându-și game-ul fără emoții, la 15

A început setul secund, cu Simona Halep la serviciu!

6-1, Game, Set Halep: Jucătoarea noastră este de neoprit. Românca se impune în cel mai lung game al partide și reușește un nou break. Simona lovește cu precizie, alternează mingile lungi cu mingile scurte și câștigă primul set după doar 31 de minute

5-1, Game Halep: Românca face un game perfect pe propriul serviciu, profită de faptul că Hercog e imobilă în schimubri, și se apropie la un singur game de câștigarea setului

4-1, Game Hercog: Slovena punctează în cele din urmă pe tabelă după un game disputat, în care Simona a continuat să joace ofensiv și să-și incomodeze adversara cu lovituri bine plasate

4-0, Game Halep: Simona se distanțează la 4-0, finalizând game-ul cu un backhand în lung de linie marcă înregistrată. Hercog și-a ridcat nivelul în acest game, dar Simona a rămas atentă și nu i-a permis adversarei să-și adjudece primul game al partidei

3-0, Break Halep: Simona stă bine în raliuri și se distanțează la 3-0.
2-0, Game Halep:
Românca controlează fiecare schimb, lovește precis, căutând liniile terenului. Hercog e forțată să greșească.
1-0, Break Halep:
Simona începe perfect partida de pe arena centrală de la Eastbourne!

Urmează meciul de dublu

Simona își continuă astăzi parcursul cu Hercog, în al treilea meci al zilei de pe arena centrală. Înainte sunt programate duelurile Guido Pella - Taylor Fritz și Elise Mertens Karolina Pliskova.

Simona Halep joacă astăzi și în proba de dublu. Va face pereche cu Raluca Olaru împotriva polonezei Alicja Rosolska și a chinezoaicei Zhaoxuan Yang. Partida e programată în jurul orei 19:00.