SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

SIMONA HALEP - SHUAI ZHANG 7-6, 6-1 // FOTO + VIDEO Simona Halep, imperială! Jucătoarea noastră s-a calificat în semifinale la Wimbledon după o revenire imensă reușită în fața lui Zhang

Simona Halep - Shuai Zhang // foto: Guliver/Getty Images +18   FOTO
Simona Halep - Shuai Zhang // foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat marti, 09 iulie 2019 16:38

SIMONA HALEP - SHUAI ZHANG, WIMBLEDON 2019 // Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) s-a calificat în semifinale la Wimbledon după o victorie splendidă reușită în fața chinezoaicei Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA), pe care a învins-o în minimum de seturi, scor 7-6 (4), 6-1, în 90 de minute.

• Halep va juca joi în semifinale contra ucrainencei Elina Svitolina (24 de ani, 8 WTA). Ora de start a partidei va fi anunțată miercuri!

Începutul partidei a fost mult sub standardele cu care Simona ne-a obișnuit în ultimele două partide. Ezitantă, Halep a intrat în meci ușor timorată, iar chinezoaica a profitat din plin, distanțându-se în doar câteva minute la 3-0.

Halep nu s-a panicat însă, iar reglajele făcute au ajutat-o să revină și să neutralizeze cumva jocul agresiv al adversarei sale. Simona a avut răbdare în game-urile jucate pe propriul serviciu, rezistând în fața mingilor puternice trimise de adversara sa.

72% a fost procentajul punctelor câștigate de Simona Halep pe propriul serviciu

simona halep shuai zhang +19 FOTO

Halep, ce psihic de fier!

Cheia primului set a fost la scorul de 4-1 în favoarea chinezoaicei, când Halep a anihilat patru mingi de dublu break, acela fiind momentul în care revenirea jucătoarei noastre a prins contur.

Halep a servit de două ori pentru a rămâne în set, la 4-5 și 5-6, dar a servit excelent, demonstrând că a lucrat din plin pentru a-și perfecționa unul dintre punctele sale vulnerabile din acest turneu.

17 lovituri câștigătoarea trimis azi Halep

În tie-break, Simona a fost mai solidă și a profitat de căderea chinezoaicei, care a comis patru erori neforțate ce au facilitat misiunea lui Halep.

Dominantă în setul secund

Setul secund a curs într-o singură direcție. Complet eliberată de presiune, Halep a dictat ritmul punctelor și nu i-a mai permis chinezoaicei să preia controlul. După două game-uri echilibrate în start, Halep a pus definitiv stăpânire pe partidă, game-urile curgând în favoarea ei cu o lejeritate reconfortantă.

Simona Halep ajunge astfel în semifinale la Wimbledon pentru a doua oară în carieră, unde va da peste Elina Svitolina.

Simona Halep - Shuai Zhang 7-6 (4), 6-1

6-1, Game, Set, Meci și Calificare! Simona servește impecabil și se califică în semifinale!
5-1, Break Halep: Căderea chinezoaicei e completă. Simona are nervii mai tari într-un game echilibrat și reușește un nou break. Va servi imediat pentru calificarea în semifinale
4-1, Game Halep: Simona servește puternic la mediană, iar chinezoaica nu reușește să returneze. Halep își consolidează avantajul și se apropie vertiginos de victorie și, implicit, calificarea în semifinale la Wimbledon!
3-1, Break Halep: Bravo, Simona! Jucătoarea noastră face un game de excepție la retur și reușește break-ul, distanțându-se astfel în setul secund
2-1, Game Halep: De data aceasta fără emoții, Simona reușește să-și facă serviciul și să revină în avantaj în setul secund, forțând-o pe Zhang să greșească după ce a expediat un forehand penetrant
1-1, Game Zhang: Românca a început promițător pe serviciul adversarei, a condus cu 30-15, dar chinezoaica nu a clacat, regrupându-se și câștigând meritat umrătoarele trei puncte
1-0, Game Halep: Simona continuă evoluția consistentă etalată în tie-break și își adjudecă game-ul inaugural al setului secund, unul deloc facil, în care chinezoaica a atacat în permanență. Halep a rezistat însă și a gestionat șarjele ofensive ale adversarei cu multă ingeniozitate

⇒ Începe setul secund, cu Halep la serviciu

Desfășurarea tie-break-ului:
7-6, Game, Set Halep: Românca se impune în primul set! Halep a fost mult mai prezentă, impunându-se după un tie-break în care greșelile neforțate au tras-o mult în jos pe Zhang
6-6 (6-4): Sunt două mingi de set pentru Simona, care speculează o nouă greșeală neforțată a chinezoaicei
6-6 (5-4): Zhang rămâne aproape de Simona, reușind un backhand curat la un retur scurt al lui Halep
6-6 (5-3): Simona atacă și își forțează adversara să trmită în aut
6-6 (4-3): Zhang își ia mini-break-ul înapoi. Chinezoaica a reușit un forehand în cros impecabil, cu care a pedepsit pasivitatea Simonei
6-6 (4-2): Halep nu-și asumă prea multe riscuri, dar se distanțează în tie-break, profitând de o nouă eroare neforțată a asiaticei
6-6 (3-2): Mini-break Simona Halep, după ce Zhang comite o nouă eroare neforțată, forehand dintr-o poziție favorabilă trimis în banda fileului
6-6 (2-2): Chinezoaica egalează după ce serviciul său a fost returnat în fileu de româncă
6-6 (2-1): Zhang speculează o minge scurtă a Simonei și finalizează punctul cu un forehand la care Halep n-a mai ajuns
6-6 (2-0): Simona profită de o eroare neforțată a adversarei, care a trimis în out cu lovitura de dreapta
6-6 (1-0): Mini-break Simona Halep: românca reușește să câștige primul game din tie-break după ce a izbutit un forehand necruțător

simona halep shuai zhang 2 +19 FOTO

⇒ A început tie-break-ul!

6-6, Game Halep: Avem tie-break. Simona își face serviciul cu mici, emoții, la 30, adjudecându-și un game în care emoțiile și-au făcut apariția, Halep comițând o dublă greșeală
5-6, Game Zhang: Chinezoaica servește bine, nu se lasă intimidată de game-urile anterioare solide ale Simonei, și trece în avantaj, 6-5, după un game câștigat cu multă autoritate. Din nou, Halep va servi pentru a rămâne în set și a încerca să trimită setul în tie-break
5-5, Game Halep: Simona face față cu brio presiunii și reușește să egaleze la 5, după un game în care a fost în control total
4-5, Game Zhang: Simona a ratat câteva oporunități bune în acest game, fiind neinspirată în deciziile pe care le-a luat în preajma fileului. Zhang se impune la zero și mută presiunea în terenul Simonei, care va servi imediat pentru a rămâne în set
4-4, Game Halep: Simona domină ostilitățile în aceste momente și reușește să egaleze la 4, adjudecându-și cel de-al treilea game consecutiv. Românca a servit excelent și s-a impus la 15
3-4, Break Halep: Simona reușește break-ul, după un game în care a neutralizat agresivitatea adversarei! Românca revine într-un set al cărui deznodământ părea că va fi nefavorabil în urmă cu 10 minute. Simona a devenit mai ofensivă și și-a pedepsit adversara cu câteva mingi plasate cu o profunzime remarcabilă

simona halep shuai zhang 3 +19 FOTO

2-4, Game Halep: Jucătoarea noastră luptă exemplar și câștigă un game de o intensitate brutală, în care Simona a atacat-o furibund pe adversara sa. Zhang s-a apărat excelent, a recuperat unele mingi imposibile, dar nivelul Simoeni începe să crească progresiv
1-4, Game Zhang: Prestația impecabilă a lui Shuai Zhang continuă. Asiatica reușește un game solid pe propriul serviciu, câștigat la 15, și se distanțează în secvența inaugurală a partidei.
1-3, Game Halep: Simona câștigă un game vital în economia primului set. Nu fără emoții însă. Chinezoaica a continuat să lovească extrem de adânc și s-o indomodeze pe jucătoarea nostră cu unele schimbări fulgerătoare de direcție. Simona își adjudecă game-ul la avantaje, susținută și de serviciu
0-3, Game Zhang: Simona Halep este fără reacție în acest start de meci. Chinezoaica a izbutit câteva schimburi de direcție inspirate, adjudecându-și game-ul la zero după ce românca a trimis un forheand mult în afara terenului dintr-o poziție favorabilă. Zhang joacă extrem de solid
0-2, Break Zhang: Shuai Zhang reușește break-ul după un game echilibrat, în care a transformat eficient defensiva în ofensivă și a pedepsit-o pe Halep cu câteva accelerări pe forehand la care românca nu a găsit răspuns
0-1, Game Zhang: Chinezoaica își adjudecă primul game al partidei, unul destul de disputat, în care Halep a egalat de la 15-40, însă nu a mai reușit apoi să forțeze mai mult la retur