SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

ROLAND GARROS // FOTO Simona Halep, surprinsă de fotografi în loja lui Juan Martin del Potro, la doar câteva ore după victoria cu Swiatek

Articol de GSP - Publicat marti, 04 iunie 2019 08:59

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a asistat din tribună la eșecul suferit de argentinianul Juan Martin del Potro (9 ATP) în fața rusului Karen Khachanov (11 ATP), scor 5-7, 3-6, 6-3, 3-6.

După ce și-a câștigat în 45 de minute meciul cu poloneza Iga Swiatek din „optimi”, scor 6-1, 6-0, campioana din 2018 de la Paris a revenit în tribunele arenei Suzanne-Lenglen. A fost surprinsă de fotografi chiar în loja lui Juan Martin del Potro. Simo nu i-a purtat însă noroc „uriașului” din Argentina.

simona halep

Khachanov a triumfat și va juca în sferturile de finală împotriva austriacului Dominic Thiem (4 ATP).

Halep și Delpo, relație specială

Relația de prietenie dintre Simona Halep și Juan Martin del Potro e una de notorietate. Un episod grăitor a avut loc după victoria obținută de Halep în turul 3 cu poloneza Magda Linette (27 de ani, 87 WTA), scor 6-4, 5-7, 6-3.

Cei doi s-au întâlnit în sala de conferințe și au fost protagoniștii unui episod amuzant. Vezi AICI imaginile.

Vezi și:

Ce înseamnă pentru Halep victoria cu Swiatek: urcă în top 5 all-time la bani câștigați + Pas uriaș spre Turneul Campioanelor