SPORTURI  »  TENIS  »  GIPPSLAND TROPHY

Simona Halep, victorie și la dublu la Gippsland Trophy! Urmează un duel cu o româncă

Simona Halep și Daria Gavrilova // FOTO: Guliver/GettyImages +5   FOTO
Simona Halep și Daria Gavrilova // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 februarie 2021 10:51 / Actualizat miercuri, 03 februarie 2021 12:06

După victoria din optimile de la Gippsland Trophy, 6-2, 6-4 cu Laura Siegemund, în proba de simplu, Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) a obținut un succes și în proba de dublu, calificându-se în sferturi.

• Halep va juca joi, în jurul orei 06:00, în sferturile de finală cu Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), care a trecut de Iga Swiatek, scor 6-4, 6-2.

Simona Halep a făcut pereche cu australianca Daria Gavrilova (26 de ani, 452 WTA la dublu), iar cele două au trecut în super tiebreak de perechea formată din Gabriela Dabrowski și Bethanie Mattek-Sands, scor 7-6(4), 2-6, 10-2, după o oră și 26 de minute.

După victoria de la simplu, Halep a jucat excelent și la dublu. Simona și Gavrilova au avut parte de un prim set echilibrat, în care fiecare pereche a reușit câte două break-uri. Setul a ajuns în tiebreak, acolo unde Halep și partenera ei au jucat mai bine și s-au impus clar, scor 7-4.

Dabrowski și Mattek-Sands au crescut nivelul în setul doi. Au făcut din nou două break-uri, dar de data aceasta nu au mai cedat niciun game în care au servit. Astfel, cele două au câștigat clar setul doi, scor 6-2.

În super tiebreak, Halep și Gavrilova au jucat mult mai bine. Au cedat doar două puncte și au obținut calificarea în runda următoare.

În sferturile de la Gippsland Trophy, Halep va da peste o româncă. Perechea Simona Halep / Daria Gavrilova se va duela cu Mihaela Buzărnescu și Alize Cornet.

FOTO. Imagini tari din meciul Simona Halep - Laura Siegemund

+1 FOTO

VIDEO Simona Halep e gata Australian Open 2021: „Nu va fi ușor, dar eu sunt pregătită!”

Citește mai multe știri despre Simona Halep:

Simona Halep, lovitură marcă înregistrată în meciul cu Laura Siegemund! Ce a reușit la Gippsland Trophy

Simona Halep, ipostază inedită cu iubitul înainte de meciul cu Siegemund! Reacția lui Darren Cahill