SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Când și împotriva cui joacă Simona Halep în turul 2 la Madrid

Saisai Zheng // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 aprilie 2021 17:25 / Actualizat vineri, 30 aprilie 2021 18:12

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA e în turul al doilea turneului de la Madrid, după ce a trecut de iberica Sara Sorribes Tormó (24 de ani 46 WTA), scor 6-0, 7-5, iar în cale îi iese acum Saisai Zheng din China (27 de ani, 57 WTA).

• Partida Halep – Zheng se va juca duminică, 2 mai

Zheng s-a calificat în turul doi al turneului de la Madrid, după ce a trecut azi în trei seturi de poloneza Magda Linette (29 de ani, 48 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-1, la capătul unui meci care a durat două ore.

Zheng a început foarte bine meciul, iar în primul set a condus cu 5-1, scor la care Linette a mai câștigat un game. Jucătoarea chineză a închis setul, 6-2, fructificând prima minge de set avută.

Linette și-a ridicat nivelul jocului în setul doi. După ce au mers cap la cap până la 2-2, Linette a jucat mai bine și a câștigat cu 6-3. Setul decisiv nu a fost la fel de echilibrat ca precedentele două. Zheng a condus cu 4-0 și a câștigat lejer, cu 6-1.

Simona Halep – Saisai Zheng, în turul doi al turneului de la Madrid

Meciul de la Madrid va fi al treilea dintre Halep și Zheng, jucătoarea noastră câștigându-le pe precedentele două. În 2015, Halep câștiga în Shenzen, scor 6-2, 6-2, iar în 2018 s-a impus la Wimbledon, scor 7-5, 6-0.

Ion Țiriac știe unde suferă Simona Halep în 2021: „Are o singură problemă”

Citește mai multe știri despre Simona Halep:

Simona Halep, start în forță la Madrid! Victorie în două seturi cu Sorribes Tormo, după ce iberica a revenit de la 1-5

Halep, prima reacție după victoria cu emoții de la Madrid: „În setul secund nu am mai fost la fel de concentrată”