SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO O campioană de Grand Slam, calificată în turul 3 la US Open, se ia de Tsitsipas: „Ați încercat vreodată să schimbați sutienul ud în 3 minute? Tu ce faci atât de mult?”

Stefanos Tsitsipas (23 de ani, 3 ATP) este cea mai hulită persoană de la US Open. Pauzele lungi de vestiar dintre seturi au fost criticate și de Sloane Stephens (28 de ani, 66 WTA), campioana din 2017 de la New York.

Articol de GSP - Publicat joi, 02 septembrie 2021 21:47 / Actualizat joi, 02 septembrie 2021 22:45

Tsitsipas continuă să își sfideze contestatarii. După pauza de peste 10 minute din meciul cu Andy Murray, care a declanșat un val de atacuri, inclusiv din partea lui Alexander Zverev sau Nick Kyrgios, jucătorul grec a recidivat și azi-noapte, în disputa cu Adrian Mannarino (44 ATP). După ce a pierdut setul 3, Stefanos a petrecut 7 minute la vestiare. Revenit pe teren, a câștigat 6-0 și s-a calificat în șaisprezecimile de finală.

Stefanos Tsitsipas, ironizat și de Sloane Stephens: „Vrei să vin și să te ajut?”

„Este necesar fie să respectați cu strictețe regulile, fie să le schimbați. Încălzirea de dinainte de meci a fost scurtată cu un minut, dar poți sta la toaletă cel puțin zece minute.

Este ciudat. Este foarte mult. Acum câțiva ani exista o regulă conform căreia fetele puteau să părăsească terenul pentru a-și schimba echipamentul și nu aveau la dispoziție decât 3 minute. Ați încercat vreodată să vă schimbați sutienul sport umed în 3 minute? Tsitsipas, ce faci în toaletă atât de mult? Vrei să vin să te ajut?”, a spus Sloane Stephens, conform Eurosport

Sloane Stephens

Sloane Stephens, în turul 3 la US Open

Sloane Stephens a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului în fața lui Cori Gauff (23 WTA). S-a impus 6-4, 6-2, și s-a calificat în turul 3 al competiției de la New York. US Open este turneul favorit al americancei. În 2017, cucerea aici singurul trofeu de Grand Slam din carieră.

S-a întâmplat din nou, se întâmplă în fiecare meci. Nu e normal. Am pățit asta cu el la Roland Garros, Novak a avut parte de același tratament tot la Roland Garros. Apoi, la Hamburg, parcă, Krajinovic s-a lovit de același lucru. La Cincinnati, cu mine, a făcut același lucruri, acum se întâmplă din nou. Cred că jucătorii deja s-au obișnuit cu tertipurile lui.

Ești locul 3 în lume, ești în primii 3 din întreaga lume într-un domeniu și faci așa ceva... Nu cred că are nevoie de astfel de jocuri ale minții, e suficient de valoros, e printre cei mai buni din tenis. Astfel de lucruri se întâmplă la juniori și poate la turnee futures și challengers, dar nu pe cele mai mari arene, când ești pe locul 3 în lume
- Alexander Zverev, despre pauzele lui Stefanos Tsitsipas

VIDEO Top 5 puncte din ziua a 3-a de la US Open 2021

US OPEN. Simona Halep, înaintea duelului din turul 3: „Meciul cu Rybakina va fi o mare provocare”

VIDEO Turbulențe pentru Novak Djokovic în primul tur de la US Open + victorii pentru Emma Răducanu și Bianca Andreescu