SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Turbulențe pentru Novak Djokovic în primul tur de la US Open + victorii pentru Emma Răducanu și Bianca Andreescu

Djokovic a avut nevoie de mai bine de două ore și un sfert pentru a închide un meci în care Rune i-a luat set sârbului / Sursă foto: Sarah Stier

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 septembrie 2021 12:46 / Actualizat miercuri, 01 septembrie 2021 13:42

Novak Djokovic (34 de ani), liderul mondial din clasamentul ATP, a început cu dreptul campania de la US Open, sârbul fiind acum la șase meciuri distanță de a deveni primul jucător al lumii cu 21 de turnee de Mare Șlem în palmares.

La primul meci oficial după cele două înfrângeri succesive suferite la Jocurile Olimpice, sârbul a obținut o victorie muncită în fața promițătorului jucător danez Holger Rune (18 ani, 145 ATP). Djokovic a avut nevoie de mai bine de două ore și un sfert pentru a închide un meci în care nordicul chiar a reușit să-i ia un set.

Turbulențe pentru Novak Dkokovic în primul tur de la US Open

Nole a început furtunos partida, și-a adjudecat primul set cu 6-1, însă Rune a făcut un set secund impresionant, pe care l-a câștigat la tie-break, spre uimirea fanilor prezenți pe Arena „Artur Arshe”.

Djokovic și-a demonstrat superioritatea în seturile trei și patru, ambele câștigate într-o manieră autoritară, la doi și la unu. În turul următor, sârbul îl va înfrunta pe olandezul Tallon Griekspoor (121 ATP).

US OPEN

Victorii pentru Emma Răducanu și Bianca Andreescu

Bianca Andreescu (7 WTA) și Emma Răducanu (150 WTA), cele două jucătoare cu origini românești aflate pe tablou, reprezintă puncte de atracție la ediția din acest an de la US Open. Britanica de 18 ani a bifat prima victorie a carierei pe tabloul principal de la US Open, învingând-o fără emoții pe Stefanie Voegele (128 WTA), scor 6-2, 6-3. Următoarea adversară? Shuai Zhang (32 de ani, 39 WTA).

La finalul partidei, în momentul în care semna câteva autografe, Emma Răducanu a fost abordată de un român aflat la New York: „Ești cea mai tare!”, i-a spus acesta. Jucătoarea cu tată român și mamă chinezoaică i-a răspuns susținătorului său în limba română: „Mulțumesc foarte mult!”

Canadianca Bianca Andreescu a revenit pentru prima oară la New York după triumful de senzație din 2019, iar în primul tur a avut parte de o confruntare epuizantă. Bianca a învins-o în trei seturi pe Viktorija Golubic (45 WTA), scor 7-5, 4-6, 7-5, după aproape trei ore de joc. Ea se va duela în turul secund cu Lauren Davis (98 WTA).

EXCLUSIV „Cred că ajunge în fazele finale, a scăpat de presiune!” » Simona Halep, analizată înaintea meciului din turul II de la US Open

Sorana Cîrstea e în turul 2 la US Open, după un set decisiv perfect!

„Are o tentă masculină” vs. „Încercăm să-i reproducem serviciul” » Două dintre favoritele de la US Open, în atenția tuturor: „Vin cu lucruri noi”