SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Stefanos Tsitsipas, inamicul nr. 1 la US Open » Murray: „S-a dus tot respectul” + Kyrgios: „Vreau și eu să mă c***”

Stefanos Tsitsipas (23 de ani, 3 ATP) l-a eliminat pe Andy Murray (34 de ani, 112 ATP) în primul tur de la US Open, scor 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4, la finalul unui meci extrem de tensionat.

Articol de GSP - Publicat marti, 31 august 2021 18:32 / Actualizat marti, 31 august 2021 19:38

Stefanos Tsitsipas a devenit cel mai antipatic jucător din circuit. Acuzat recent de Zverev că ia pauze lungi de vestiar pentru a primi sfaturi de la tatăl lui, jucătorul grec a fost protagonistul unui episod asemănător și contra lui Murray.

Andy Murray îl atacă pe Tsitsipas: „S-a dus tot respectul”

Tsitsipas a fragmentat jocul de fiecare dată când britanicul era pe val, totul culminând cu pauza de dinaintea setului decisiv. Stefanos a petrecut nu mai puțin de 10 minute la vestiare.

Andy s-a abținut cu greu la final, i-a oferit o strângere rece de mână, dar s-a dezlănțuit la conferința de presă: „Nu voiam să vin la conferința de presă. Aș fi preferat să spun lucruri pozitive despre al treilea jucător al lumii, dar el a abuzat de toate aceste reguli care permit ruperea ritmului. Nu a luat aceste pauze din întâmplare. Știe ce a făcut, s-a dus tot respectul pentru el”.

Murray a continuat tirada printr-o postare pe twitter: „Fapt demonstrat. Lui Stefanos Tsitsipas îi ia de două ori mai mult timp pentru a merge la toaletă, decât îi ia lui Jeff Bezos să zboare în spațiu. Interesant”.

Tsitsipas, ironizat și de Kyrgios

Nick Kyrgios (86 ATP) nu a avut nicio șansă în disputa cu Roberto Bautista-Agut (21 ATP), încheiată 3-6, 4-6, 0-6, dar a fost implicat din nou în discuții încinse cu arbitrul de scaun.

Carlos Bernandes i-a cerut să ridice un prosop aruncat pe suprafața de joc, argumentând că „este parte din joc”.

Kyrgios a reacționat cu o trimitere directă către Tsitsipas: „Asta nu face parte din joc. Deci să comunici prin mesaje cu cineva e parte din joc? Să iei pauze de 20 de minute pentru a merge la toaletă face parte din joc? Am și eu nevoie să mă c*c. E parte din joc”.

VIDEO Rezumatul meciului dintre Andy Murray și Stefanos Tsitsipas

Mats Wilander și Cristian Tudor Popescu au remarcat același detaliu la Simona Halep: „La scorul de 4-3 chiar am devenit atent”

Mii de fani au ratat primele meciuri de la US Open, inclusiv cel dintre Halep și Giorgi » Care a fost motivul