SPORTURI  »  TENIS  »  WTA NURNBERG

Sorana Cîrstea, semne bune înainte de Roland Garros » S-a calificat în sferturi la Nurnberg

Articol de GSP - Publicat marti, 23 mai 2017 18:01

Sorana Cîrstea (67 WTA) s-a calificat astăzi în sferturile de finală ale turneului de la Nurnberg, după victoria în trei seturi obţinută în faţa americancei Varvara Lepchenko (68 WTA).

Românca s-a impus cu 6-0, 6-7, 6-3, la capătul unui meci extrem de disputat, care a durat două ore şi 23 de minute.

Sorana nu şi-a aflat încă adversara din sferturi, urmând să o întâlnească joi pe învingătoarea partidei dintre Yanina Wickmayer şi jucătoarea care va câştiga duelul dintre Yulia Putintseva şi Julia Glushko.

Sorana îşi continuă astfel parcursul bun avut în acest sezon de zgură, ea ajungând până în faza sferturilor la turneul de la Madrid, din urmă cu două săptămâni, dar şi la Istanbul.

Pentru calificarea în sferturi, jucătoarea din România şi-a asigurat 60 de puncte WTA şi 4.980 de dolari.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”