SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LYON

Sorana Cîrstea e în sferturi la Lyon! Cine e următoarea adversară

Sorana Cîrstea / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 martie 2022 21:12 / Actualizat miercuri, 02 martie 2022 21:35

Sorana Cîrstea (31 de ani, 30 WTA) a avansat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Lyon, după o victorie în două seturi reușită în fața elvețiencei Stefanie Voegele (31 de ani, 144 WTA), scor 6-3, 7-5, după o oră și 34 de minute.

După un prim set în care a fost în deplin control (6-3), Sorana a avut serios de muncă pentru a închide cea de-a doua manșă. Jucătoarea noastră a fost condusă cu 1-2 și 3-4, fiind nevoită de fiecare dată să recupereze un break pentru a restabili egalitatea. Sorana nu s-a precipitat, și-a construit cu minuțiozitate loviturile și s-a impus în cele din urmă cu 7-5, după un set care a durat 58 de minute.

Cîrstea, favorită doi la întrecerea din Franța, o va întâlni în sferturi pe Anna Bondár (24 de ani, 79 WTA), care a trecut în optimi de Katie Boulter (25 de ani, 136 WTA) din Marea Britanie.

Sorana Cîrstea leagă victoriile la Lyon

În primul tur de la Lyon, Sorana a învins-o fără probleme pe Mariam Bolkvadze (24 ani, 156 WTA), scor 6-3, 6-1.

Open 6ème Sens Métropole de Lyon face parte din catergoria WTA 250, se dispută în perioada 28 februarie - 6 martie, pe hard, și are premii totale în valoare de 239,477 de dolari.

Ana Bogdan, după înfrângerea cu ucraineanca Yastremska: „A trebuit să opun rezistență, dar cumva știam că nu e corect”

S-a jucat duelul Elina Svitolina - Anastasia Potapova, la Monterrey: „Sunt într-o misiune”

Dayana Yastremska a învins-o pe Ana Bogdan după un maraton de peste 3 ore » Gest emoționant al ucrainencei înainte de meci + cum a reacționat la final