SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ABU DHABI

Prima victorie în 2024 pentru Sorana Cîrstea » Revenire spectaculoasă în fața unei jucătoare puternice

Sorana Cîrstea, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 05 februarie 2024 14:53 / Actualizat luni, 05 februarie 2024 15:53

Sorana Cîrstea (26 WTA) a obținut primul succes după 4 luni. Românca a învins-o pe Caroline Garcia (21 WTA) în primul tur al turneului de la Abu Dhabi, scor 6-7, 6-4, 6-4.

Partida a durat 2 ore și 41 de minute, iar jucătoarea din România a revenit după ce a pierdut primul set.

Tenismenul controversat a scris istorie la turneul ATP de la Montpellier » Ce record de senzație a stabilit
RECORD

Sorana Cîrstea, prima victorie în 2024

Cîrstea traversa o formă foarte slabă înainte de meciul cu Garcia. Ea fusese eliminată de la Australian Open încă din primul tur de Yafan Wang (68 WTA), și nu mai câștigase un meci de la sfârșitul lunii septembrie, atunci când o învingea pe Claire Liu (109 WTA).

Jucătoarea din România a condus cu 4-1 în primul set, a pierdut serviciul și a fost egalată la 4, după care a cedat și setul. La scorul de 4-4 în setul 2, Sorana a reușit break-ul și a trimis, în cele din urmă, jocul în decisiv.

În setul 3, Sorana nu a mai făcut aceleași greșeli și s-a impus, scor 6-4. Numărul 26 WTA se pregătește acum pentru duelul din faza următoare a turneului.

Acolo o așteaptă un adversar mult mai complicat. Este vorba despre jucătoarea din Grecia, Maria Sakkari (9 WTA), calificată automat în această fază a competiției. Partida va avea loc pe 7 februarie, de la ora 9.

Clasarea tenismenelor române în topul WTA

Sorana Cîrstea rămâne cea mai bine clasată tenismenă din România, ocupând locul 26. Pe locul al doilea se află Ana Bogdan, care a urcat pe locul 65, după ce a ocupat poziția 66. Jaqueline Cristian a ajuns și ea de pe locul 83 pe locul 81, iar Irina Begu a coborât de pe locul 108 pe locul 117.

Gabriela Ruse a coborât de pe locul 139 pe locul 146, în timp ce Irina Bara a urcat de pe locul 183 pe locul 177. Miriam Bulgaru a coborât câte 4 poziții, de pe 191 pe 195, în timp ce Andreea Mitu a urcat pe 216 de pe 220.

Anca Todoni a urcat de pe locul 243 pe locul 230, iar Cristina Dinu a avansat de pe locul 275 pe locul 255. Alexandra Cadanțu-Ignatik a coborât de pe locul 285 pe locul 302, iar Gabriela Lee a urcat de pe locul 389 pe locul 313.

VIDEO. Sorana Cîrstea: „Sper să pot inspira fetele mici și să înțeleagă că prin muncă se poate face performanță”

Jelena Ostapenko, jucătoarea începutului de an: 4 finale și 3 titluri » „Îmi plac lucrurile strălucitoare”
WTA LINZ
Petros Tsitsipas/Stefanos Tsitsipas - Marius Copil/Victor Cornea 6-7, 6-3, 6-4 » România învinsă în Cupa Davis