SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

video Sorana Cîrstea e în turul II la Wimbledon! Victorie la limită, în două seturi decise la tie-break

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 32 WTA) a învins-o pe Aleksandra Krunic (29 de ani, locul 107 WTA) în turul I de la Wimbledon, scor 7-6(5), 7-6(1). +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 27 iunie 2022 21:13 / Actualizat luni, 27 iunie 2022 21:50

• Ediția din 2022 a turneului de la Wimbledon se desfășoară între 27 iunie și 10 iulie.
  • Meciurile sunt în direct pe Eurosport, iar detalii despre partidele româncelor vor fi pe GSP.ro.
Simona Halep pictează pe iarba de la Wimbledon » Prestație magnifică în fața cehoaicei Muchova + cine e adversara din turul II
WIMBLEDON 2022

Sorana Cîrstea, în turul II la Wimbledon

Începutul meciului a fost marcat de game-urile câștigate extrem de ușor contra serviciului. Sorana a practicat un tenis curajos și eficient și s-a desprins rapid la 5-3.

Arsenalul variat al lui Krunic a început să-i pună probleme Soranei, care a cedat inițiativa în partea a doua a primului set, câștigat abia la tie-break, 7-5.

Din fericire, Sorana și-a ridicat din nou nivelul în actul secund și nu i-a oferit sârboaicei șansa unui decisiv. Din cauza erorilor neforțate, n-a fost însă vorba despre un set doi câștigat facil, nici vorbă, Krunic a cedat din nou abia în tie-break, ce-i drept, la scor, 1-7.

Cîrstea va evolua în turul II contra învingătoarei din duelul Astra Sharma (26 de ani, locul 136 WTA - Tatjana Maria (34 de ani, locul 103 WTA).

1 oră și 44 de minutea durat întâlnirea dintre Cîrstea și Krunic

Sorana Cîrstea – Aleksandra Krunic 7-6(5), 7-6(1)

Sorana Cîrstea s-a dus glonț la arbitru în timpul primului meci de la Wimbledon: „Nu știu cine e, comentează la fiecare punct!”
wimbledon 2022
  • Cîrstea defilează în tie-break, 7-1, și accede în turul următor de la Wimbledon.
  • Tie-break și în setul doi, după ce Cîrstea face un alt game dezastruos pe propriul serviciu.
  • Sorana nu profită de serviciu pentru a închide meciul la 5-4, iar tensiunea se prelungește pe Terenul 8.
  • Avantaj pentru Sorana în setul secund. Sportiva noastră câștigă un break la 2-2 și se desprinde!

• Cîrstea închide tie-break-ul la 5 și câștigă primul set!
  • Sorana trece printr-un moment slab. A avut setul în mână, l-a ratat, acum se vede egalată la 5.
  • Cîrstea confirmă startul mai bun și își adjudecă momentan caruselul break-urilor.
  • Sorana începe mai bine partida, dar, din păcate, Krunic își recuperează breakul și poate restabili egalitatea în primul set.
  • A început partida.

Acesta a fost al 5-lea duel direct dintre Cîrstea și Krunic. Până azi, Sorana s-a impus cu de 3 ori. Cele două au jucat recent, la Birmingham, iar românca s-a impus de asemenea, 6-1, 6-1.