SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Victorie după 4 ore de luptă crâncenă ! Senzația Carlos Alcaraz a avansat în sferturile US Open, după victoria în 5 seturi în fața lui Marin Cilic

Carlos Alcaraz, în sferturile US Open (foto: Imago)

Articol de GSP - Publicat marti, 06 septembrie 2022 10:57 / Actualizat marti, 06 septembrie 2022 11:08

Carlos Alcaraz (19 ani, #4 ATP) s-a impus în fața lui Marin Cilic (33 ani, #17 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-4, 4-6, 6-3.

• Carlos Alcaraz îl întâlnește miercuri, în sferturile US Open pe Jannik Sinner. Ora urmează să fie stabilită.

Partida a fost una pe muchie de cuțit. Cei doi au mers cap la cap până în setul 5. Cilic a dat semne de revenire la 2-5 și a redus rapid la 3-5. Totuși, noul star al tenisului spaniol și-a păstrat calmul și l-a eliminat pe croat cu 6-3, la capătul unui meci de 3 ore și 54 de minute.

Nadal, eliminat în optimile US Open de favoritul gazdelor: „La 40-0, aveam picioarele ca de beton”
US OPEN

Erorile neforțate ale lui Marin Cilic au făcut diferența în meciul cu Carlos Alcaraz

Diferența dintre cei doi combatanți au făcut-o erorile neforțate ale jucătorului croat, în număr de 66 comparativ cu cele 41 ale lui Carlos Alcaraz. Spaniolul a stabilit o bornă importantă devenind cel mai tânăr jucător care a ajuns în sferturile US Open pentru doi ani consecutiv.

În sferturile de finală, Carlos Alcaraz va da piept cu italianul Jannik Sinner în fața căruia nu a reușit să se impună niciodată.

Legendara Margaret Court o pune la punct pe Serena Williams: „Am făcut doi copii și am luat 3 din 4 Grand Slam-uri, ea n-a mai câștigat nimic după ce a născut”