SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Victoria Azarenka oferă primele explicații după „cel mai ciudat abandon din istorie” » Fostul număr 1 mondial renunță la tenis pentru o perioadă

După ce a abandonat în turul 3 al turneului de la Miami, Victoria Azarenka (32 ani, 16 WTA), fostul număr 1 mondial, a anunțat că vrea să ia o pauză de la tenis, motivul fiind stresul pe care l-a acumulat în ultima perioadă.

Articol de GSP - Publicat luni, 28 martie 2022 09:50 / Actualizat luni, 28 martie 2022 10:17

După ce a abandonat în turul 3 al turneului de la Miami, Victoria Azarenka (32 ani, 16 WTA), fostul număr 1 mondial, a anunțat că va lua o pauză de la tenis, motivul fiind stresul pe care l-a acumulat în ultima perioadă.

• Linda Fruhvirtova (16 ani, 279 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Miami. Cehoaica a profitat de abandonul Victoriei Azarenka (32 de ani, 16 WTA), la scorul de 6-2, 3-0
  • La scorul de 3-0, din senin, fără să ceară time-out medical, Azarenka s-a îndreptat către bancă, și-a luat echipamentul și a anunțat că abandonează, fiind criticată ulterior de fani pentru comportamentul nesportiv

La câteva ore după retragerea ei din runda a treia de la Miami, Victoria Azarenka a anunțat că speră să „facă o pauză” în carieră, recunoscând totodată că nici măcar nu ar fi trebuit să joace împotriva Lindei Fruhvirtova.

„Nu ar fi trebuit să joc azi (n.r. - duminică). Ultimele săptămâni au fost foarte stresante la nivel personal. Chiar și ultimul meci a fost greu, dar am vrut să joc în fața acestui public grozav. Mi-am dorit să intru pe teren, dar a fost o greșeală”, a spus jucătoarea din Belarus într-un comunicat.

Victoria Azarenka, în lacrimi la Indian Wells

Victoria Azarenka (32 de ani, 15 WTA) a fost protagonista unui moment delicat și la Indian Wells, turneu recent încheiat. În timpul setului secund al meciului pierdut împotriva kazahei Elena Rybakina (20 de ani, 22 WTA), scor 3-6, 4-6, Vika a izbucnit în plâns, imediat după ce a comis o dublă greșeală.

Copleșită, aceasta a întârziat momentul următorului serviciu, arbitra și supervizorul partidei făcându-și apariția pe teren pentru a se interesa de starea jucătoarei.