SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 mai 2018 13:58

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) s-a calificat în turul II la Roland Garros după victoria reușită în meciul cu Alison Riske (27 de ani, 83 WTA). Liderul mondial s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 6-1, 6-1 și va juca în turul următor cu Taylor Townsend (22 de ani, 72 WTA).

VIDEO + FOTO A riskat și a câștigat! Simona Halep spulberă rapid emoțiile din primul set și o învinge pe Alison Riske în trei seturi! Cu cine joacă în turul următor ---->>> http://bit.ly/2L39tTd

Posted by Gazeta Sporturilor on Wednesday, 30 May 2018

După eliminarea câștigătoarei de anul trecut, Jelena Ostapenko, arena Philippe Chatrier părea că va mai găzdui o mare surpriză: După 30 de minute, Simona Halep era condusă cu 0-5, iar perspectivele erau de-a dreptul înfricoșătoare pentru liderul mondial.

Simona a reușit să recupereze două game-uri, dar greșelile abundente din primul set i-au permis lui Riske să câștige clar prima manșă, 6-2. Pe lângă faptul că a speculat jocul temător al Simonei, americanca a etalat un stil de joc foarte agresiv, care a hărțuit-o de-a dreptul pe Simona.

Setul doi a adus însă o schimbare, Halep reușind să-și schimbe strategia și să devină mult mai agresivă. Cumulat cu o scădere a intenstității din jocul lui Riske, Simona a dominat într-o manieră entuziasmantă următoarele două seturi, pe care și le-a adjudecat simetric, 6-1, 6-1.

Simona va juca în turul următor joi tot împotriva unei americance, Taylor Townsend.(22 de ani, 72 WTA) - Detalii despre Townsend AICI.

REZULTATELE ROMÂNCELOR DE AZI

Tot azi, la Roland Garros au mai evoluat două românce. Mihalea Buzărnescu a spulberat-o pe suedeza Rebecca Peterson, în timp ce Alexandra Dulgheru a cedat în fața lui Anett Kontaveit.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-1, Game, Set, Meci: Simona Halep încheie meciul fără emoții și avansează în turul secund, unde se va duela cu o altă americancă, Taylor Townsend.

5-1, Break Halep: Jucătoarea noastră se apropie cu pași repezi de victorie. Riske e bulversată de jocul Simonei Halep, greșește foarte mult și e complet depășită de Halep
4-1, Game Halep: Încă un game solid reușit de Simona pe propriul serviciu, iar jucătoarea noastră se apropie din ce în ce mai mult de victorie
3-1, Game Riske: Americanca bifează primul game din acest set, însă evoluția Simonei continuă să fie una consistentă
3-0, Game Halep: Riske nu mai reușește să mențină ritmul cu care a copleșit-o pe Halep în primul set! Liderul mondial zburdă acum pe teren și e foarte aproape de calificarea în turul secund
2-0, Break Halep: Gata cu complicațiile! Simona pare decisă să încheie cât mai repede socotelile în meciul cu Riske. Jucătoarea noastră a presat pe serviciul americancei și a reușit în cele din urmă să facă break-ul.
1-0, Game Halep: Românca începe perfect și setul decisiv și își face serviciul fără nicio emoție.

A început setul secund, Simona Halep servește!

6-1, Break, Set Halep: Avem decisiv pe Chatrier! Jucătoarea noastră nu stă pe gânduri, forțează exemplar și reușește să câștige din nou pe serviciul lui Riske! Simona își adjudecă setul secund la 1 și trimite meciul din primul tur de la Roland Garros în decisiv

5-1, Break Riske: Simona ratează, la fel cum a făcut-o și Riske în primul set, șansa de a câștiga setul la 0. Riske a fost mai insistentă, iar Simona a fost puțin prea pasivă în unele momente, ceea ce i-a permis americancei să realizeze primul său break din acest set
5-0, Break Simona Halep! Ce diferență de atitudine față de primul set! Românca e impresionantă în acest moment. A realizat un nou break și va servi pentru a închide setul. După un punct câștigat, camerele TV l-au surprins pe Darren Cahill aplaudând-o pe eleva sa la scenă deschisă, și el cu o mină total schimbată față de sobrietatea din primul set
4-0, Game Halep: Simona joacă extrem de solid în aceste momente și nu îi mai permite lui Riske să-și impună jocul său agresiv. Halep câștigă la 0 pe propriul serviciu și e aproape să trimită confruntarea în decisiv
3-0, Break Halep: Fără să depună prea mult efort, Simona reușește cel de-al doilea break din setul doi, ajutată și de numărul din ce în ce mai consistent al greșelilor neforțate ale adversarei
2-0, Game Halep: Simona confirmă break-ul, face un game solid pe propriul serviciu și se distanțează în setul doi. Intensitatea ritmului lui Riske s-a mai domolit, Halep fiind cea care dictează acum ritmul punctelor
1-0, Break Halep: Simona începe mult mai bine setul secund și reușește să se impună la 0 pe serviciul americancei

A început setul secund, Riske se află la serviciu

2-6, Break, Set Riske: Simona Halep nu confirmă revenirea din precedentele două game-uri. La 30-3-0, jucătoarea noastră a comis două erori de neconceput, iar primul set merge la Alison Riske

La meci asistă și Ion Țiriac, fostul mare tenismen român:

2-5, Break Halep: Mici semne de revenire în jocul Simonei Halep, care a încercat să lovească mai adânc, forțând-o pe Riske să greșească. Jucătoarea noastră a condus cu 40-0, izbutind în cele din urmă să fructifice cea de-a doua minge de break

1-5, Game Halep: Simona reușește, după 30 de minute, să câștige primul său game din acest meci. Halep a revenit dintr-o situație dificlă, Riske fiind la un pas să câștige setul la 0. De altfel, în momentul în care a fost condusă cu 15-30, Simona s-a enervat și a izbit racheta de pământ. Americanca va servi însă în minutele ce urmează pentru a încheia conturile în prima manșă.
0-5, Game Riske: Scor de neimaginat în primul meci de pe arena Philippe Chatrier. Riske își face serviciul fără emoții, la 15, și se distanțează la 5-0 în setul secund. Jucătoarea noastră continuă să comită multe greșeli neforțate, mingile ei fiind lipsite de profunzime. În plus, americanca lovește extrem de agresiv pe ambele părți ale terenului, lovituri la care Simona nu găsește, deocamdată, vreun răspuns
0-4, Break Riske: Simona Halep este de nerecunoscut în aceste momente. Riske a făcut cel de-al doilea break al partidei și e foarte aproape să câștige primul set
0-3, Game Riske: Alison își face serviciul la 30 și continuă să o "sufoce" pe Simona cu acest joc agresiv. Halep nu și-a reglat încă jocul, iar punctele sale din acest game au venit doar din greșelile lui Riske, care atacă în permanență
0-2, Break Riske: Americanca realizează break-ul după încă un game foarte lung. Riske a fost cea care a dictat ritmul punctelor, a lovit extrem de agresiv, fapt care a surprins-o pe Halep. Simona a salvat 3 mingi de break, dar Riske a fructificat-o pe cea de-a patra și s-a distanțat în primul act
0-1, Game Riske: Prim game extrem echilibrat, de 6 minute, pe arena Philippe Chatrier. Cele două au jucat numeroase schimburi lungi, iar Riske a rezistat extrem de bine în raliurile propuse de Simona. Se anunță un meci extrem de antrenant

A început meciul! Alison Riske este la serviciu
Cele două jucătoare se încălzesc, iar partida va începe în scurt timp. Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească!

Tot azi, la Roland Garros mai evoluează alte două românce. De la ora 12:00, Mihaela Buzărnescu joacă împotriva suedezei Rebecca Peterson. Tot de la 12:00, Alexandra Dulgheru o înfruntă pe estona Anett Kontaveit. Ambele meciuri vor fi liveSCORE pe GSP.ro.

Marți, Irina Begu și Ana Bogdan s-au calificat în turul secund. Nu la fel de mult succes a avut Sorana Cîrstea, învinsă în turul inaugural de Daria Gavrilova. Povestea meciurilor, mai jos.