SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 20202

VIDEO Petra Kvitova e în „sferturi” la Roland Garros, dar adevărata luptă se dă în mintea ei: „Nu credeam că mai ajung aici. Totul mi-a trecut prin fața ochilor”

Petra Kvitova (30 de ani, 11 WTA) a învins-o pe Shuai Zhang (31 de ani, 40 WTA), scor 6-2, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2020.

Articol de GSP - Publicat luni, 05 octombrie 2020 22:28 / Actualizat luni, 05 octombrie 2020 23:26

• În turul următor, Kvitova o va înfrunta pe nemțoaica Laura Siegemund (66 WTA).

Kvitova nu a cedat vreun set la ediția actuală de Roland Garros. Frământările cehoaicei sunt de altă natură. În 2017, Petra a fost atacată cu un cuțit în propria locuință. A avut nevoie de o operație delicată la mână, iar șansele ca ea să mai revină la acest nivel erau mici.

În finalul partidei de astăzi, Kvitova a fost năpădită de amintiri. A mărturisit totul într-o conferință de presă emoționantă.

Petra Kvitova, conferință emoționantă la Roland Garros

„Totul a revenit în mintea mea. Chiar și acum, când vă vorbesc, sunt extrem de emoționată. A fost un drum lung pentru mine. Înaintea ultimelor două puncte a început totul. Mi-am spus că trebuie să fiu concentrată, că încă nu e terminat. Dar amintirile curgeau, erau unele fericite, despre cum am revenit aici, pe «Philippe Chatrier», după atac, în 2017. Nu mi-aș fi putut imagina că voi mai ajunge în sferturi la acest Grand Slam.

Totul mi-a trecut prin fața ochilor. Întreaga familie, oameni dragi, oameni pe care îi iubesc și care m-au ajutat în cele mai grele clipe. Nu știu de ce, nu pot explica, dar asta era în mintea mea. Îi vedeam, dar eu mă aflam pe «Philippe Chatrier»”, a spus Kvitova, vădit emoționată.

2trofee de Grand Slam are Petra Kvitova în palmares, ambele la Wimbledon, în 2011 și 2014

VIDEO. Rezumatul meciului dintre Kvitova și Zhang

Simona Halep a revenit acasă după eliminarea de la Roland Garros: „Nu am să fac o dramă din asta” » Ce spune de Australian Open

FOTO Déjà vu periculos pentru Novak Djokovic » Sârbul a lovit din nou un arbitru, involuntar, în victoria cu rusul Khachanov

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia