SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2020

FOTO Déjà vu periculos pentru Novak Djokovic » Sârbul a lovit din nou un arbitru, involuntar, în victoria cu rusul Khachanov

Liderul mondial Novak Djokovic (33 de ani) l-a învins pe rusul Karen Khachanov (24 de ani, 16 ATP), scor 6-4, 6-3, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2020. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 05 octombrie 2020 20:05 / Actualizat marti, 06 octombrie 2020 00:11

Novak Djokovic a fost pus în dificultate pentru prima dată de la startul competiției. Khachanov, unul dintre cei mai interesanți jucători din noul val, a ținut aproape în fiecare set, a reușit și două break-uri, dar s-a recunoscut învins după 2 ore și 26 de minute.

Deja-vu dureros pentru Djokovic

În primul set, la scorul de 4-3 pentru Djokovic și 40-40 pe serviciul rusului, sârbul a returnat o minge în fața unui arbitru de linie. Lovitura a adus aminte de US Open, de unde Nole a fost descalificat în meciul din „optimi”, din cauza unei mingi trimise violent într-o arbitră.

+3 FOTO

Diferența a fost că la New York jocul era oprit, iar oficialii au considerat gestul sârbului unul lipsit de sportivitate. Aici, la Paris, lovitura a venit natural, în timpul unui schimb.

Reeditarea meciului cu năbădăi de la US Open

În sferturile de finală de la Roland Garros, Djokovic va juca împotriva lui Pablo Carreno-Busta (18 ATP) și revelația Daniel Altmaier (186 ATP). Nole are șansa revanșei, după descalificarea suferită la New York, în primul set, la scorul de 5-6.

VIDEO. Rezumatul meciului dintre Djokovic și Carreno-Busta, de la US Open

Final de sezon pentru Simona Halep! Primele declarații după eliminarea de la Roland Garros: „Nu-mi voi strica anul din cauza unui meci” » Ce probleme a avut din cauza frigului

Domnii antrenori ai Simonei au vreo explicație? EDITORIAL Cristi Geambașu: „Sportivul e șeful, tu asiguri buna dispoziție și apa minerală. Ce frumoasă-i viața!”