SPORTURI  »  TENIS  »  CUPA HOPMAN

VIDEO + FOTO Roger Federer duce Elveția în finala Cupei Hopman » Când își află adversarii

Articol de GSP - Publicat joi, 03 ianuarie 2019 15:12

Roger Federer (37 de ani, 3 ATP) l-a învins pe Stefano Tsitsipas (20 de ani, 15 ATP), scor 7-6, 7-6, și duce Elveția în finala Cupei Hopman pentru al doilea an la rând.

Echipa Elveției avea nevoie de o victorie în cele 3 partide de astăzi împotriva Greciei. Federer a obținut-o chiar din prima, după 93 de minute, dar cu mari emoții. Tsitsipas, unul dintre reprezentanții de seamă al noului val de jucători, a condus cu 4-1 în tiebreak-ul primului set, dar a clacat în final.

8dintre primele 11 game-uri ale meciului au fost câștigate la 0 de jucătorul aflat la serviciu

Scenariul s-a repetat și în actul secund. Ambii au servit ireproșabil, iar diferența s-a făcut în tiebreak.

Roger Federer s-a impus 7-6, 7-6 și duce Elveția în a doua finală consecutivă în Cupa Hopman. În 2018, Federer și Bencic au câștigat trofeul în fața nemților Alexander Zverev și Angelique Kerber.

Elveția va juca în finala competiției împotriva câștigătoarei din duelul Australia - Germania. Partidele sunt programate mâine.

• Matthew Ebden (Aus) - Alexander Zverev (Ger)
  • Ashleigh Barty (Aus) - Angelique Kerber (Ger)
  • Ebden/Barty (Aus) - Zverev/Kerber (Ger)

Vezi și:

FOTO Cea mai mare surpriză în primele turnee din 2019! Wozniacki a fost eliminată de Bianca Andreescu, locul 152 WTA, jucătoare cu origini române

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”