SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO+FOTO // SENZAȚIONALĂ! Mihaela Buzărnescu este în "optimi" la Roland Garros » Victorie fantastică în fața Elinei Svitolina! Cu cine joacă mai departe

Articol de - Publicat vineri, 01 iunie 2018 17:14

Mihaela Buzărnescu (30 de ani / 33 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros după ce a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina (23 de ani / 4 WTA), scor 6-3, 7-5.

Următoarea adversară a româncei este Madison Keys (23 de ani, 13 WTA), care a trecut de Naomi Osaka, scor 6-1, 7-6.

Mihaela Buzărnescu a făcut break-ul încă din startul meciului și a condus primul set, fără să-i ofere șansa ucrainencei să-și treacă în cont vreun break.

În setul doi, Svitolina a făcut prima break-ul, însă în game-ul următor Mihaela a egalat-o. Cele două au mers umăr la umăr până la scorul de 4-4, moment în care Svitolina a făcut din nou un break. La fel ca la începutul setului, Mihaela a revenit și a reușit re-break-ul.

Desfășurarea liveTEXT a meciului MIHAELA BUZĂRNESCU - ELINA SVITOLINA 6-3 / 7-5:

BREAK, SET, MECI! Mihaela Buzărnescu triumfă în fața Elinei Svitolina și merge în optimile de finală!
6-5, Game Buzărnescu!
Mihaela are lovituri fantastice și pare de neoprit în acest moment!
5-5, RE-BREAK BUZĂRNESCU!
Mihaela se salvează miraculos din fața loviturilor puternice ale Svitolinei și egalează. Românca vine la serviciu! Forehand câștigător: Mihaela 14 - Svitolina 3
4-5, BREAK SVITOLINA!
Mihaela se enervează după ce a pierdut mai multe mingi ușoare, iar la final, după ce a trimis mingea în afara terenului, a aruncat cu racheta de pământ.
4-4, Game Svitolina!
Jocul sportivei din Ucraina nu e schimbat deloc în bine, iar Mihaela ar putea profita de acest lucru în meciul de azi.
4-3, Game Buzărnescu!
Mihaela joacă foarte bine și servește la fel.
3-3, Game Svitolina!
Elina triumfă pe propriul serviciu la capătul unui game extrem de dificil, unde Mihaela a avut o șansă de break.
3-2, Game Buzărnescu!
Mihaela revine spectaculos de la 0-40 și trece în avantaj.
2-2, RE-BREAK BUZĂRNESCU!
Svitolina îi face un cadou nesperat Mihaelei, după o dublă greșeală de neînțeles.
1-2, BREAK SVITOLINA!
Elina reușește primul ei break în acest meci.
1-1, Game Svitolina!
Ucraineanca egalează și merge umăr la umăr cu românca.
1-0, Game Buzărnescu!
Mihaela începe setul secund la fel de bine cum a debutat în meci!

SETUL 1

6-3, SET PENTRU MIHAELA! Jucătoarea noastră joacă așa cum n-a mai făcut-o niciodată!
5-3, Game Buzărnescu!
Mihaela la un singur game de câștigarea primului set în fața ocupantei locului 4 din clasamentul WTA!
4-3, Game Svitolina!
Deși și-a făcut serviciul, Svitolina n-are deloc viață ușoară cu Mihaela. Românca are o eficiență la serviciu de 84% pe primul serviciu.
4-2, Game Buzărnescu!
Mihaela salvează două mingi de break și își adjudecă game-ul.
3-2, Game Svitolina!
Elina câștigă pe propriul serviciu, însă o face destul de greu. Miki pare într-o formă foarte bună!
3-1, Game Buzărnescu!
Mihaela bifează un game alb închis cu un as perfect!
2-1, BREAK BUZĂRNESCU!
Mihaela are un început extraordinar și reușește primul break al meciului.
1-1, Game Buzărnescu!