SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA // Meciul a fost amânat pentru joi, din cauza ploii!

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA +6   FOTO
SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 iunie 2019 17:38

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și puștoaica americancă Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA) ar fi trebuit să joace azi, de la ora 15:00, în sferturile de finală de la Roland Garros.

Partida, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Eurosport, a întârziat din cauza ploii, iar organizatorii au anunțat că meciul se va juca până la urmă joi, de la ora 13:00.

18:21

Oficialii de la Roland Garros au anunțat programul de mâine. Partida Halep - Anisimova începe de la ora 13:00, pe „Philippe Chatrier”.

UPDATE 17:30

Ploaia continuă la Paris și site-ul oficial al WTA a anunțat că meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova a fost amânat pentru joi. Ora încă n-a fost comunicată de organizatori.

roland garros +7 FOTO

update 16:50

În ciuda cererii mai multor nume importante din tenis - precum Darren Cahill - și a fanilor, organizatorii de la Roland Garros nu au anunțat nimic clar despre ora de start a meciurilor.

update 16:30

La Paris continuă să plouă! Niciun meci nu va începe mai devreme de 17:00.

update 16:15

UDPDATE 16:00

Meciul nu va începe mai devreme de ora 16:30.

Darren Cahill așteaptă cu sufletul la gură meciul Simonei Halep și le cere organizatorilor mai multe detalii despre condițiile meteo de la Paris, dar și despre ora de începere a partidei.

update 15:35

Ploaia nu s-a oprit. Meciurile nu vor începe mai devreme de ora 16:00

update 14:50

La Paris plouă în continuare! Astfel, meciul Simonei Halep cu Amanda Anisimova nu va începe la ora preconizată. Organizatorii au anunțat că startul nu va fi mai devreme de 15:30.

simona halep2 +7 FOTO

update 13:50

Plouă mărunt la ora 12:50, ora Franței. Doar 16 grade sunt acum în Capitala Franței, iar partida dintre Halep și Anisimova ar putea fi amânată!

Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va fi primul al zilei pe arena centrală, „Philippe Chatrier”, ar trebui să înceapă la ora 15:00.  Acesta va fi primul duel direct dintre cele două jucătoare.

• Câștigătoarea meciului Halep-Anisimova o va înfrunta în semifinale pe învingătoarea din partida dintre americanca Madison Keys și australianca Ashleigh Barty;

Cod galben de ploaie

În acest moment, la Paris sunt 16 grade, iar la ora meciului sunt șanse mari să plouă. Meteorologii au emis pentru ziua de azi un cod galben de furtună în capitala Franței, iar meciul Simona Halep - Amanda Anisimova ar putea avea de suferit.

Avantaj Simona

Simona Halep are de partea ei experiența. Halep, 27 de ani, a ajuns la al 12-lea sfert de finală la un turneu de Grand Slam, în timp ce Anisimova, 17 ani, este pentru prima dată atât de sus într-o competiție de acest gen. În 2014, când Simona atingea primul sfert de finală, Amanda avea 12 ani.

• În prima semifinală a turneului, vor evolua cehoaica Marketa Vondrousova și britanica Johanna Konta;

5 ore și 27 de minute a petrecut Simona Halep pe teren la Paris la această ediție

10 succese are Amanda Anisimova în acest an pe zgură și doar două înfrâgeri, cinci dintre victorii fiind obținute la Bogota, unde a câștigat trofeul

5 ore și 2 minute a adunat Amanda Anisimova în cele patru meciuri jucate până acum

CINE E amanda ANISIMOVA

Amanda provine dintr-o familie cu origini rusești, care s-a mutat în 1998 în SUA cu fiica, Maria, pe atunci în vârstă de zece ani. La patru ani de la instalarea în noua țară a venit pe lume Amanda, care a început să joace tenis la doi ani.

Ea a cucerit titlul la US Open la junioare în 2017, apoi a renunțat să mai dispute turnee la o asemenea categorie de vârstă. Țintele ei erau să triumfe în concursuri mari, contra unor adversare de clasă. "Vreau să devin numărul unu în lume și să câștig toate turneele de Mare Șlem, câte unul din fiecare ar fi minunat”, a spus ea pentru New York Times.