SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO » Simona Halep urcă pe locul 2 WTA după Australian Open! Câte puncte are după victoria cu Elise Mertens

Articol de GSP - Publicat luni, 27 ianuarie 2020 10:52

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) a învins-o pe Elise Mertens (24 de ani, 17 WTA), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open 2020.

• În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe Anett Kontaveit (24 de ani, 31 WTA). Meciul va avea loc miercuri dimineață, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.

Calificarea în sferturi i-a asigurat Simonei Halep locul 2 în clasamentul WTA la finalul turneului. Simona are în prezent 5.751 de puncte în clasamentul WTA Live și a urcat un loc, depășind-o pe Karolina Pliskova, care are 5.290 de puncte.

7.321 de punctepoate acumula Simona Halep dacă va câștiga Australian Open

Ashleigh Barty e lider autoritar

Australianca Ashleigh Barty (23 de ani) va rămâne lider WTA, indiferent de rezultatul obținut la Australian Open. Barty, calificată și ea în sferturi, are 8.017 puncte în acest moment. Dacă se va impune la Melbourne va ajunge 9.587 de puncte.