SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Visul lui Andy Murray de la US Open a fost spulberat de Nishikori, după un thriller de cinci seturi

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat joi, 08 septembrie 2016 13:10

Andy Murray a fost învins de Kei Nishikori în sferturile US Open, după o partidă dramatică, încheiată cu scorul de 1-6, 6-4, 4-6, 6-1, 7-5, care a durat patru ore pe arena Arthur Ashe.

Visul scoțianului de a juca a patra finală de Grand Slam din anul 2016 a fost spulberat de japonez, deși Murray îl bătuse pe Nishikori în luna august, în semifinalele de la Jocurile Olimpice din Brazilia.

”Am fost într-o poziție bună după primul set, am avut șanse și la începutul setului patru. Aș fi putut învinge, cu siguranță, în acest meci. Se întâmplă uneori. Am câștigat multe partide în ultimele luni, dar nu mi-a mers și astăzi. Kei a jucat foarte bine, la fel ca și în ultimul timp”, a declarat dezamăgit Murray, învingător la US Open în 2012.

Nishikori a dat dovadă de un psihic puternic, revenind după ce Murray l-a condus cu 2-1 la seturi. ”A fost greu să rămân calm. Am început foarte bine, au existat o mulțime de suișuri și coborâșuri în acest meci. Dar sunt foarte fericit că am câștigat”, a spus Nishikori.

În semifinale, Nishikori îl va întâlni vineri pe Wawrinka, pe care l-a învins în 2016, cu scorul de 7-6, 6-1 în turneul de la Toronto. În meciurile directe, elvețianul conduce cu 3-2 în fața japonezului. În singura întâlnire de la US Open, Nishikori l-a învins pe Wawrinka în 5 seturi, în 2014.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”