Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WIMBLEDON

WIMBLEDON 2018. După Federer și Nadal, și Djokovici s-a calificat în sferturi la Wimbledon » Urmează un adversar dificil pentru sârb

Luni, 09 Iulie

Manic Monday, ziua în care se dispută toate optimile de pe tabloul masculin de la Wimbledon, nu a produs mari surprize în turneul băieților. După Federer și Nadal, și Novak Djokovici (31 de ani), favoritul 12 de la Wimbledon, a avansat în sferturi.

Sârbul l-a învins în minimum de seturi pe rusul Kharen Khachanov, scor 6-4, 6-2, 6-2, după o oră și 49 de minute de joc.

Nole a avut emoții o singură dată în meci, pe parcursul primului set, când Khachanov a reușit două break-uri. Totuși, triplul campion de la Wimbledon a revenit și a câștigat setul cu 6-4.

Următoarele două manșe au fost la discreția sârbului, Djokovici impunându-se cu 6-2, 6-2.

În sferturi, Novak Djokovici se va duela cu japonezul Kei Nishikori (28 ATP), cel care azi l-a învins pe Ernests Gulbis în 4 seturi, scor 4-6, 7-6 (5), 7-6 (10), 6-1.