SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

WIMBLEDON. Liber până în semifinale?! Simona Halep jubilează! » Jumătatea româncei "curățată" în turul I: cine a rămas adversară de temut

Simona Halep FOTO: Guliver/GettyImages +2   FOTO
Simona Halep FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 08:47

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a trecut fără probleme de nipona Kurumi Nara, scor 6-2, 6-4, în primul tur de la Wimbledon. Celelalte favorite nu s-au descurcat la fel de bine.

• În turul 2, Halep o va întâlni joi pe Saisai Zheng din China (126 WTA).

Liderul WTA nu se număra printre favoritele bookemakerilor înaintea Marelui Șlem de la Londra. Surprizele din turul I survenite pe jumătatea de tablou a Simonei au bulversat complet calculele specialiștilor.

• Petra Kvitova, considerată mare favorită la debutul turneului, a pierdut în fața bielorusei Aliaksandra Sasnovich (24 de ani, 50 WTA). Vezi detalii AICI.
  • Maria Sharapova, 22 WTA, a suferit o înfrângere total surprinzătoare în fața compatrioatei Vitalia Diatchenko (27 de ani, 132 WTA), scor 7-6 (3), 6-7 (3), 4-6, după un meci încins de trei ore și 11 minute. Vezi detalii AICI.

Sharapova și Kvitova s-ar fi putut înfrunta cu Halep în sferturile de finală.

• Caroline Garcia, favorita numărul 6, a pierdut în două seturi în fața Belindei Bencic, scor 6-7, 3-6. Franțuzoaica ar fi fost adversara virtuală din semifinalele competiției.

Cine a rămas

Garbine Muguruza, campioana en-titre, Jelena Ostapenko și favorita gazdelor, Johanna Konta, au rămas cele mai periculoase adversare de pe jumătatea superioară.

Halep, a 4-a favorită

Dacă înaintea turneului cota Simonei la câștigarea trofeului era de 12.5, acum șansele au crescut considerabil. Majoritatea caselor de pariuri o văd a 4-a favorită, cu o cotă de 8.

Cotele la câștigarea Wimbledon

1. Serena Williams Cota 4,5
2. Garbine Muguruza Cota 6
3. Angelique Kerber Cota 7
4. Simona Halep Cota 8
5. Caroline Wozniacki Cota 10

Vezi și: GALERIE FOTO Victorie solidă pentru liderul WTA la debut! Pe cine va înfrunta în turul 2

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”