SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

WIMBLEDON. O zi nebună de tot: Sharapova pierde pentru prima oară în carieră în primul tur la Wimbledon! Alte două favorite au plecat azi acasă

Articol de GSP - Publicat marti, 03 iulie 2018 23:21

Maria Sharapova este ultimul nume mare eliminat marți la Wimbledon. Sharapova, 22 WTA, a suferit o înfrângere total surprinzătoare în fața compatrioatei Vitalia Diatchenko (27 de ani, 132 WTA), scor 7-6 (3), 6-7 (3), 4-6, după un meci încins de trei ore și 11 minute.

După o luptă de mai bine de o oră, Sharapova a câștigat primul set la tie-break, iar semnalele erau unele pozitive și în setul secund. Câștigătoarea din 2004 a condus cu 3-0, 4-1 și 5-2, dar a cedat avantajul și a pierdut setul într-un nou tie-break.

Deși a avut de două ori break și în decisiv, Diatchenko a anihilat încă o dată avantajul Sharapovei și s-a impus cu 6-4, după un meci superb de 3 ore și 11 minute.

Sharapova, care o putea întâlni pe Simona Halep în faza sferturilor de finală, bifează astfel prima sa înfrângere în primul tur la turneul pe care l-a câștigat în 2004, la doar 17 ani și 3 luni.

Sharapova completează o zi plină de surprize la cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Ziua a început cu înfrângerea surprinzătoare a jucătoarei pe care specialiștii o considerau principala favorită la cucerirea titlului, Petra Kvitova. Cehoaica a pierdut în fața bielorusei Aliaksandra Sasnovich (24 de ani, 50 WTA), care i-a administrat Kvitovei un șocant 6-0 în decisiv.

O altă surpriză notabilă a fost reprezentată de eliminarea franțuzoaicei Caroline Garcia, favorită 6 la Wimbledon. Aceasta a fost învinsă de elvețianca Belinda Bencici, scor 6-7, 3-6, după o oră și 35 de minute de joc.

În schimb, Simona Halep a bifat o victorie fără emoții în primul meci de după finala de la Roland Garros. Jucătoarea noastră s-a impus în două seturi în fața japonezei Kurumi Nara, scor 6-2, 6-4. Nu la fel de mult succes au avut Ana Bogdan și Monica Niculescu, ambele românce fiind eliminate.

Luni, turneul de la Wimbledon mai rămăsăse fără alte două nume mari: Sloane Stephens, finalista de la Roland Garros, și Elina Svitolina au fost eliminate.

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”