SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

WTA BEIJING // BIANCA ANDREESCU - JENNIFER BRADY 6-1, 6-3 / 16 la rând! Campioana de la US Open continuă forma impresionantă. Urmează „șocul” cu Naomi Osaka

Articol de GSP - Publicat joi, 03 octombrie 2019 15:56

Bianca Andreescu (19 ani, 6 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Beijing, după victoria categorică reușită în fața americancei Jennifer Brady (24 de ani, 66 WTA), scor 6-1, 6-3, după o oră și 9 minute de joc.

• Bianca Andreescu va juca vineri în sferturi contra lui Naomi Osaka (21 de ani, 4 WTA), la o oră ce urmează să fie anunțată.

Jucătoarea din Canada, proaspăt câștigătoare la US Open, ocazie cu care a bifat primul turneu de Mare Șlem al carierei, traversează o formă extraordinară în circuit și azi a reușit cea de-a 16-a victorie consecutivă. De altfel, bilanțul ei din 2019 e unul fulminant: 47 de victorii și doar 4 eșecuri.

Azi, Andreescu n-a avut deloc emoții pe parcursul primului set. Pradă a propriilor erori neforțate, Brady a asistat neputincioasă la dominația impusă de Bianca. Jucătoarea canadiană cu origini românești s-a impus cu 6-1 și a dominat cu autoritate ostilitățile.

Au urmat momente de joc în care Brady a pus-o în dificultate la retur pe Andreescu, însă Bianca a salvat 4 mingi de break și, ca o adevărată prădătoare, a închis meciul la primele oportunități apărute.

Bianca a terminat meciul la momentul potrivit, exact în momentul în care unele dureri la piciorul stâng își făcuseră apariția spre finalul setului secund. Sunt însă dureri cu care Bianca s-a mai confruntat în ultima perioadă, sezonul epuizant al canadiencei spunându-și cuvântul.

Andreescu - Brady 6-1, 6-3

Desfășurarea liveTEXT a meciului

6-3, Game, Set, Meci Andreescu: Bianca închide meciul la cea de-a doua minge de meci avută. Se califică în sferturi, unde va da peste Naomi Osaka
5-3, Break Andreescu: Bianca fructifică prima minge de break din setul secund și se distanțează, urmând să servească în momentele ce urmează pentru a închide partida
4-3, Game Andreescu: De data aceasta, Bianca se impune fără emoții pe propriul serviciu, la capătul unui game dominat în totalitate
3-3, Game Brady: Nici măcar un break până acum. Brady își face serviciul fără mari probleme, iar echilibrul din setul secund persistă
3-2, Game Andreescu: Brady e din nou aproape de break, doar că spiritul războinic al Biancăi iese din nou la suprafață. Condusă cu 15-40, candianca revine, salvând ambele mingi de break. Andreescu se află la conducere, 3-2
2-2, Game Brady: Americanca a redus din numărul de greșeli neforțate și joacă mult mai bine. Jennifer reușește un nou game la zero
2-1, Game Andreescu: Din nou emoții pentru Bianca, care salvează o nouă minge de break a adversarei sale

1-1, Game Brady: Americanca servește foarte bine și câștigă rapid pe propriul serviciu, egalând la 1
1-0, Game Andreescu: Bianca anihilează o minge de break a adversarei sale și trece în avantaj și în setul secund
Începe setul secund, cu Bianca Andreescu la serviciu!

6-1, Break, Set Andreescu: Cel de-al treilea break izbutit de canadiancă îi aduce acesteia primul set. A fost cel mai disputat game al partidei, unul în care Andreescu mai irosise în prealabil alte trei oportunități de a închide manșa.
5-1, Game Andreescu. De neclintit! Așa arată în prezent jocul Biancăi, care nu greșește aproape deloc și o incomodează în permanență pe adversara sa cu unele lovituri plasate excelent
4-1, Break Andreescu: Încă un break reușit de campioana de la US Open, care beneficiază acum de un avantaj reconfortant

3-1, Game Andreescu: Americanca a început promițător game-ul, dar patru puncte la rând reușite de Andreescu rezolvă game-ul
2-1, Game Brady: Putea fi 3-0, dar Andreescu a tratat cu pasivitate cele trei mingi de break pe care le obținuse. Americanca își adjudecă primul game al partidei

2-0, Game Andreescu: Jucătoarea din Canada confirmă break-ul printr-un game câștigat cu multă lejeritate pe propriul serviciu. În continuare, senzația e că Andreescu n-are neapărată nevoie să forțeze, drumul acesteia fiind facilitat de erorile neforțate ale adversarei sale
1-0, Break Andreescu: Bianca începe puternic meciul și izbutește să facă break încă din primul game al întâlnirii. Canadianca profită de câteva erori ale americancei și punctează prima pe tabelă

Jucătoarea din Canada, proaspăt câștigătoare la US Open, ocazie cu care a bifat primul turneu de Mare Șlem al carierei, traversează o formă extraordinară în circuit, unde are nu mai puțin de 15 victorii consecutive.

De altfel, bilanțul ei din 2019 e unul fulminant: 47 de victorii și doar 4 eșecuri.