SPORTURI  »  TENIS  »  WTA S-HERTOGENBOSCH

WTA S-Hertogenbosch // VIDEO Kiki Bertens a clacat inexplicabil în finala de pe iarba de acasă! Alison Riske, la al doilea titlu din carieră

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 iunie 2019 16:49

Americanca Alison Riske (61 WTA) s-a impus în fața olandezei Kiki Bertens (4 WTA) în finala turneului de la S-Hertogenbosch, scor 0-6, 7-6(3), 7-5.

În fața propriilor suporteri, Bertens părea să defileze spre un nou titlu în 2019, după cel câștigat la Madrid, într-o finala cu Simona Halep. Kiki a câștigat la zero primul set, la finalul a doar 26 de minute, și a condus cu 4-1 în actul secund. În game-urile cu numărul 10 și 12 a ratat nu mai puțin de cinci mingi de meci.

Bertens s-a desprins din nou și în decisiv, a avut 3-1, dar Riske a riscat din ce în ce mai mult și a egalat la 3, chiar înaintea unei pauze cauzate de ploaie.

Americanca a revenit mult mai energică, a servit perfect, și a închis meciul după două ore și 16 minute.