SPORTURI  »  VOLEI  »  ROMÂNIA - FRANȚA

România - Franța se vede la TV! Cine a cumpărat drepturile de televizare în ultimul moment

Articol de - Publicat luni, 11 septembrie 2023 17:06 / Actualizat luni, 11 septembrie 2023 18:18

România și Franța se înfruntă de la ora 21:00 în sferturile Campionatului Mondial de volei masculin. Partida va putea fi urmărită în direct de TVR 1 și liveTEXT pe GSP.ro.

• Roxana Fleșeru, reporterul GSP, și fotoreporterul Raed Krishan vor fi prezenți în Bulgaria și vor transmite cele mai importante informații de la fața locului

După ce partidele din grupe și cea din optimi nu au fost transmise în România, Televiziunea Română a achiziționat drepturile de televizare.

România - Franța se vede pe TVR 1

Astfel, partida care se joacă la Varna (Bulgaria) va putea fi urmărită de fanii România, în direct pe TVR 1.

Din informațiile Gazetei Sporturilor, postul public a plătit 6.000 de euro pentru a putea difuza partida din această seară.

România a avut un parcurs senzațional la Campionatul European din Bulgaria. În ultimul meci din grupă, „tricolorii” au învins chiar Franța, adversara din sferturi. Echipa națională i-a administrat campioanei olimpice singura înfrângere la această ediție a competiției, scor 3-1 (25-23, 16-25, 25-18, 25-21).

Acum, cele două se întâlnesc din nou, obiectivul fiind calificarea în semifinale. Pentru România ar fi o victorie istorică. Echipa națională nu s-a mai calificat în penultimul act la EURO de 46 de ani, din 1977, când obținea de altfel și ultima medalie, cea de bronz. Naționala masculină a României are în palmares cinci medalii (1 aur - 1963, 2 argint – 1955, 1958, 2 bronz – 1971, 1977).

• 3-2 cu Croația (optimi)

Ion Țiriac și Ilie Năstase nu renunță » Promisiunea lui Nasty: „Până mor, le luăm înapoi, vă garantez eu!”

Campioană la US Open, Mara Gae a produs o impresie pe măsură și la revenirea în țară: „De 12 ani muncesc...” » Cine o inspiră și ce surpriză i-a pregătit tatăl ei

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”