SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA CAMPIONILOR

Volei Alba Blaj, a doua victorie în Liga Campionilor. Cum arată situația în grupă

Articol de - Publicat miercuri, 05 februarie 2020 20:56

Campioana Alba Blaj a trecut cu 3-1 de Nantes, dar nu mai are șanse de calificare în „sferturile” Ligii Campionilor.

Franțuzoaicele aveau șanse de calificare dacă ar fi cucerit trei puncte în disputa din România. Au câștigat primul set la mare luptă, 29-27, dar Blajul și-a ridicat nivelul jocului și a echilibrat imediat întâlnirea. Ioana Baciu a fost de neoprit, iar Blajul a egalat la seturi după 25-13. Elevele lui Darko Zakoci au trecut apoi în avantaj după setul 3, la fel de disputat ca și primul, dar încheiat în oglindă: 27-25.

Blajul a pus capăt partidei după 25-21 în setul 4, obținând toate cele trei puncte. Baciu cu 23 de puncte, Maja Aleksici și Bianka Busa cu câte 15 au fost principalele realizatoare ale gazdelor.

În ultima etapă, tot la Sibiu, pe 18 februarie, Volei Alba Blaj va întâlni campioana Ungariei, dar indiferent de rezultat, calificarea în "sferturile" Ligii este compromisă. Doar italiencele de la Conegliano sunt sigure de locul între primele 8 echipe ale Europei.