Articol de GSP - Publicat luni, 28 decembrie 2009 00:00
După ce FRF a emis un comunicat prin care informează că cei care aspiră la funcţia de preleşedinte al forului se pot înscrie doar pînă la 8 ianuarie în cursă, pretendenţii au intrat în alertă.
Prima candidatură depusă oficial este una surprinzătoare. Deşi numele "Popescu" era unul vehiculat insistent în mass-media, înscrierea fostului jucător al Rapidului şi al lui Dinamo, Octavian Popescu în rîndul celor care îşi doresc să conducă destinele fotbalului românesc vine parcă de nicăieri. Conform Gazetei de Sud, Popescu şi-a oficializat decizia de a fi omul nr 1 de la FRF după alegerile de la finalul lunii viitoare.
Potrivit articolului 13 din Regulamentul de Aplicare a Statutului FRF, pot să propună candidaţi pentru funcţia de preşedinte al federaţiei numai membrii afiliaţi.
Propunerea pentru funcţia de preşedinte trebuie însoţită de programul strategic privind organizarea şi dezvoltarea activităţii fotbalistice pe care îl preconizează candidatul respectiv pentru perioada viitorului mandat de 4 ani, prezentat în scris.
Gică Popescu, principalul adversar al lui Mircea Sandu în lupta pentru şefia FRF a anunţat că va decide pe 6 sau 7 ianuarie dacă îşi va depune candidatura.