FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Andone a început să guste din "farmecul vieţii"

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 aprilie 2010 00:00

Ioan Andone a trăit la cote maxime debutul său pe banca tehnică a Rapidului. Situaţia dificilă în care se găseau giuleştenii, după 3 înfrîngeri consecutive, scepticismul unora în privinţa trecutului său dinamovist şi nevoia de puncte a adversarei de sîmbătă, Internaţional Curtea de Argeş au pus o presiune imensă pe umerii noului antrenor din Grant.

Cu un obiectiv clar impus de finanţatorul George Copos pentru cele două luni cît a mai rămas din actuala ediţie de campionat, 10 victorii din 10, Andone a surprins de la primul meci, schimbînd nu doar sistemul de joc, din 4-2-3-1 în 4-4-1-1, ci şi unii dintre titularii obişnuiţi în ultima vreme. Herea şi Ioniţă au rămas pe bancă, iar Cesinha şi Gauracs au început meciul ca titulari. Noul antrenor a dorit să profite de viteza brazilianului Helder, aşa că l-a împins în linia de mijloc, fotbalistul împrumutat de la Nancy a evoluat pe postul de mijlocaş dreapta.

Andone nu a stat nici măcar un minut jos, urmărind partida în picioare. S-a agitat, a dat indicaţii în permanenţă, a comentat fazele cu antrenorul de portari, Ion Manu, şi a avut cîteva lucruri să le reproşeze "centralului" Sebastian Colţescu, dar şi rezervei de arbitru, Cristina Dorcioman.

Ioan Andone a trăit la cote maxime debutul său pe banca tehnică a Rapidului. Situaţia dificilă în care se găseau giuleştenii, după 3 înfrîngeri consecutive, scepticismul unora în privinţa trecutului său dinamovist şi nevoia de puncte a adversarei de sîmbătă, Internaţional Curtea de Argeş au pus o presiune imensă pe umerii noului antrenor din Grant.

Cu un obiectiv clar impus de finanţatorul George Copos pentru cele două luni cît a mai rămas din actuala ediţie de campionat, 10 victorii din 10, Andone a surprins de la primul meci, schimbînd nu doar sistemul de joc, din 4-2-3-1 în 4-4-1-1, ci şi unii dintre titularii obişnuiţi în ultima vreme. Herea şi Ioniţă au rămas pe bancă, iar Cesinha şi Gauracs au început meciul ca titulari. Noul antrenor a dorit să profite de viteza brazilianului Helder, aşa că l-a împins în linia de mijloc, fotbalistul împrumutat de la Nancy a evoluat pe postul de mijlocaş dreapta.

Andone nu a stat nici măcar un minut jos, urmărind partida în picioare. S-a agitat, a dat indicaţii în permanenţă, a comentat fazele cu antrenorul de portari, Ion Manu, şi a avut cîteva lucruri să le reproşeze "centralului" Sebastian Colţescu, dar şi rezervei de arbitru, Cristina Dorcioman.

I-a trimis la încălzire pe Ioniţă şi Răduţă încă din primele minute ale partidei, apoi pe Matici şi Herea şi a avut o scurtă discuţie cu primul şi ultimii doi înainte de a-i trimite pe teren în locul lui Gauracs, Grigorie şi Săpunaru.

Ratările elevilor săi l-au ţinut în tensiune, iar golul primit de giuleşteni în minutul 9 , marcat de Băcilă, l-a scos din minţi. Conduşi la pauză, rapidiştii au fost muştruluiţi în vestiar de Andone, iar în a doua repriză jocul s-a schimbat. Golul lui Grigorie (51) i-a readus la viaţă pe alb-vişinii, iar Săpunaru (58) i-a smuls primul zîmbet tehnicianului Rapidului.

Pînă la final, elevii lui Ioan Andone au mai trăit de cîteva ori periculos, dar au reuşit să cîştige primul meci după 3 etape de secetă. A fost doar prima bătălie din cele 10, iar Andone a fost aplaudat de suporterii care au făcut deplasarea pentru a fi alături de favoriţi.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (4)
 •  04 Aprilie 2010, 13:48

nea` Ando arata ca un tradator.. pe banca Rapiciului :(.. Forza Dinamo !

cris4co
cris4co  •  04 Aprilie 2010, 12:45

dai pariu ca suntem seriosi? Ieftin 100 mii biletu...

econstantin
econstantin  •  04 Aprilie 2010, 11:50

va tineti de glume?

Vezi toate comentariile (4)
Comentează