FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

Rapid l-a pierdut pe Beto din cauza tensiunilor dintre Copos şi "Vamă" » Şefii nu se mai înţeleg!

Beto a semnat cu CFR Cluj, deşi a fost la un pas de Rapid
Beto a semnat cu CFR Cluj, deşi a fost la un pas de Rapid

Articol de - Publicat vineri, 02 septembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 01 septembrie 2011 23:35

Informaţia că Rapid l-a împrumutat pe Beto (29 de ani), portarul lui FC Porto, a scos în evidenţă tensiuni mai vechi existente între Copos şi Dinu Gheorghe. Pînă la urmă, CFR a profitat şi l-a luat pe jucător


"Am obţinut împrumutul pe un an al lui Beto de la FC Porto. Noi îi vom plăti portarului salariul, iar la vară avem opţiune de cumpărare definitivă", a anunţat George Copos ieri, la prînz. La scurt timp, Dinu Gheorghe şi-a contrazis vehement şeful, "Beto la Rapid?! E o minciună, veţi vedea!", semn că preşedintele şi patronul rapidist nu mai sînt pe aceeaşi lungime de undă.

S-ar fi certat de la bani
Sursele Gazetei susţin că sînt tensiuni la vîrful Rapidului care provin în primul rînd de la o datorie mai veche pe care Copos nu i-ar fi achitat-o încă lui "Vamă". Mai exact, în septembrie 2010, Dinu Gheorghe a împrumutat clubul cu 180.000 de euro pentru a fi onorate promisiunile către jucători. Banii s-au dus pe bonusuri pentru rezultatele din campionat, dar şi pe alte cheltuieli cu echipa.

Patronul i-ar fi promis atunci preşedintelui că dacă aduce bani de acasă îi va plăti datoria plus o dobîndă consistentă. "S-a făcut anul şi «Vamă» n-a mai văzut banii de la Copos, are impresia că e dus cu zăhărelul şi a început să se enerveze. Cei doi sînt certaţi", au povestit surse credibile din anturajul grupării giuleştene.

De neînţelegerile din Grant a profitat CFR-ul, ardelenii convingîndu-l pe Beto să aleagă Clujul. "Nu ştiam că şi rapidiştii l-au vrut. E un portar valoros, şi-a dorit mult să ajungă sub comanda lui Jorge Costa. Într-o zi-două va fi la antrenamente", a declarat aseară preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, pentru Gazetă.

"Beto este un portar de valoare, care sper să ne ajute. Nu ştiu de ce Dinu Gheorghe a zis că nu vine, întrebaţi-l pe el!"
George Copos, înainte ca Beto să semneze cu CFR


3,6 milioane de euro e cota de piaţă a lui Beto pe transfermarkt.de

Citește și:
Cătălin Oprișan nu iartă un ZEU al fotbalului: „Peste Maradona, dar un trădător. Am suferit ca un câine din cauza lui”
Campionate
Cătălin Oprișan nu iartă un ZEU al fotbalului: „Peste Maradona, dar un trădător. Am suferit ca un câine din cauza lui”
„Așteptăm naționala aici!” » Euforie la Pitești, după anunțul CNI: „Ați văzut termenul de finalizare? Spuneau că nu se face arena”
Superliga
„Așteptăm naționala aici!” » Euforie la Pitești, după anunțul CNI: „Ați văzut termenul de finalizare? Spuneau că nu se face arena”
Scandalul finalului de an! Președintele unui colos din Europa, arestat pentru trafic și consum de cocaină!
Campionate
Scandalul finalului de an! Președintele unui colos din Europa, arestat pentru trafic și consum de cocaină!
Acord cu CSM București: se face supertransferul anunțat în premieră de GSP!
Handbal
Acord cu CSM București: se face supertransferul anunțat în premieră de GSP!
EXIT din România. O celebră companie suedeză a vândut afacerea din țara noatră
Profit.ro
EXIT din România. O celebră companie suedeză a vândut afacerea din țara noatră
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (21)
transilvanialibera
transilvanialibera  •  03 Septembrie 2011, 05:26

asa ziceau miticii si dupa ce cfr a castigat primul campionat ca echipa cfr nu va mai lua nimic.l=am mai luat o data si il mai luam o data anul acesta sa crape batuca in voi

stancuvlad
stancuvlad  •  02 Septembrie 2011, 18:39

Nu au trebuit sa scape de un portar bun ca sa il aduca pe altul? Pe langa asta nu mai stiau cumsa scape de Pardo (lucru pe care l-au reusit). Plus ca sunt portari tineri talentati in lot Deci,sincer, nu inteleg logica acestui transfer. Nu are absolut nici o noima. Probabil vrajeli gspiste

feroviarul
feroviarul  •  02 Septembrie 2011, 18:38

Bine ca alergam dupa portari, atacanti avem unul si unul !!!

Vezi toate comentariile (21)
Comentează