INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA - SPANIA 1-0

VIDEO Blestemul de 30 de ani! » Spania, învinsă din nou de Anglia

Fabregas a avut două mari ocazii pe final, dar nu şi-a putut ajuta prea mult echipa
Fabregas a avut două mari ocazii pe final, dar nu şi-a putut ajuta prea mult echipa

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 noiembrie 2011 13:16

Deşi domină fotbalul Mondial, naţionala Spaniei are un handicap serios atunci cînd dispută meciuri în Anglia. Campioana mondială şi europeană a cîştigat un singur meci pe acest teritoriu. Acum 30 de ani, cînd s-a impus cu 2-1 pe Wembley!

Revenind la partida de sîmbătă seară, acesta s-a încheiat cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Lampard care nu a făcut decît să împingă mingea cu capul în poarta goală după o acţiune pornită dintr-o lovitură liberă (min 49). Vezi aici VIDEO!

Spania a atacat mai mult pe finalul meciului, atunci cînd a încercat să obţină cel puţin un egal, însă nu a scos decît o bară frumoasă la un şut a lui Villa şi două mari ocazii în care Hart s-a evidenţiat în faţa lui Fabregas.

Următorul amical al Angliei va fi marţi, de la ora 22.00, cu naţionala Suediei.

Casillas l-a egalat pe Zubizarreta!

Meciul cu Spania a consemnat şi o ştire pozitivă în tabăra Spaniei. Cu cele 45 de minute jucate aseară, Casillas l-a egalat pe legendarul Andoni Zubizarreta în topul selecţiilor la naţională. Ambi portari au 126 de convocări sub drapelul Spaniei. Totuşi, Casillas ar putea depăşi acest număr chiar în viitorul amical pe care Spania îl va disputa marţi, de la ora 22:30, cu Costa Rica.

Echipe de start:
Anglia: Hart, Glen Johnson, Lescott, Jagielka, Cole, Walcott, Jones, Parker, Milner, Lampard, Bent. Au mai intrat: Downing, Rodwell, Barry, Wellbeck, Johnson şi Walker

Spania: Casillas, Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba, Busquets, Alonso, Xavi, Iniesta, Silva, Villa. Au mai intrat: Reina, Fabregas, Mata, Torres, Puyol şi Cazorla.

Citește și:
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Tenis
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (2)
cristi_damian1981
cristi_damian1981  •  17 Noiembrie 2011, 21:38

daca ne dadeau spanioli un salariu de 2000 de lei minim pe economie merita sa ii iubim atat cat vad ca-i iubiti voi da asa cand nu stiu cum sa scape de noi si ne fac tiganii desi ei sunt tuciurii de vreo 60% fata de noi !!..........................

flafy
flafy  •  13 Noiembrie 2011, 21:08

Spania a batut in Anglia in 2006!cu 1-0! da ce sa stit voi!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează