INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - GALATASARAY 4-1

VIDEO Paradoxul Dortmund » În Bundesliga, coada. În Ligă, fruntea. Borussia uimeşte Europa

Articol de - Publicat joi, 06 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 05 noiembrie 2014 20:55

Stilul echipei e acelaşi de ani buni. Dacă în Champions încă merge, în campionat adversarele şi-au luat măsuri şi-l contracarează tot mai bine. Dar şi jucătorii par că tratează diferit competiţiile


Borussia Dortmund mătură tot în Liga Campionilor. Nici în returul de pe Signal Iduna Park nu i-a lăsat vreo şansă Galatei: 4-1! Conduce autoritar grupa, iar bilanţul său este impresionant:
- 4 victorii din tot atîtea posibile
- 13 goluri marcate, unul primit
- calificată deja în "optimile" competiţiei

Click aici pentru VIDEO!

Culmea e că aceeaşi echipă, încîntătoare în Europa, e jalnică în Bundesliga. După 10 etape, "furia galbenă" de altădată e un dezastru:
- 2 victorii, o remiză şi 7 eşecuri, dintre care ultimele 5 consecutive
- 17 goluri primite, 11 marcate
- locul 17 în clasament, penultimul!

Cum e posibil să ajungi sac de box în campionat şi să te transformi peste noapte într-o superechipă cînd ţi se cîntă imnul Champions League? Paradoxul Dortmund, aparent inexplicabil, are totuşi explicaţiile lui:

- Borussia are acelaşi stil de joc ca şi în 2011 sau 2012, cînd încînta şi cîştiga titlul. În Bundesliga, adversarele au "învăţat-o" şi reuşesc s-o contracareze mai bine.

- Jucătorii par să trateze diferit competiţiile. Campionatul e rutina zilnică, Liga, cireaşa de pe tort. Iar cînd etapa de Bundesliga mai vine şi după o seară europeană, mental mai ales, le e greu să se mobilizeze pentru noua provocare.
Desele accidentări? Pierderea unor jucători importanţi, precum Gotze sau Lewandowski? Nu stau în picioare atîta vreme cît în Champions totul merge şnur. Antrenorul Jurgen Klopp ştie foarte bine cu ce probleme se confruntă. Dar tace fiindcă e şi vina lui.


"Le-am ordonat jucătorilor să sărbătorească această victorie. Au nevoie de aşa ceva după atîtea dezamăgiri în campionat"
Jurgen Klopp, antrenor Dortmund

21 de arestaţi
Dacă pe teren, marţi seară, a fost spectacol, în tribune s-a dezlănţuit iadul. Fanii Galatei au aruncat cu petarde şi fumigene în rivali şi spre teren, obligîndu-l pe "centralul" Pavel Kralovec să oprească meciul de două ori. Bilanţul incidentelor: doi poliţişti răniţi şi 21 de suporteri arestaţi.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
stelistu_85
stelistu_85  •  06 Noiembrie 2014, 09:08

Cine stie istoria acestui club, stie ca echipa va reusi sa treaca peste pasa proasta din campionat ! cred ca e vorba de un blocaj psihic ce tine stict de competitia interna ! asa ca BVB niciodata nu va murii !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează