SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

Nu mai e o noutate » Revenire spectaculoasă pentru Dinamo, deși a fost condusă cu cinci goluri

Yves Ragot a ratat o aruncare de la 7 metri, dar a fructificat două

Articol de - Publicat duminica, 28 februarie 2016 00:00

Dinamo a fost condusă cu 5 goluri de Aalborg, dar a revenit incredibil și a scăpat victoria în ultimele secunde.

Dinamo continuă seria meciurilor surprinzătoare. "Echipa revenirilor" a mai lovit o dată ieri, la Aalborg, în Danemarca. Gazdele au condus tot meciul, constant la 3 și 4 goluri diferență, dar pe final au tremurat serios.

Fără Mousawi și Diaw, doi din oamenii de bază în apărare, Dinamo a suferit exact în defensivă. Interii Berggren și Jorgensen au găsit mult mai ușor calea spre gol. Nici portarii nu au prins o zi prea bună la "alb-roșii", astfel că danezii aveau patru goluri la pauză: 17-13.

În partea a doua, lucrurile nu s-au schimbat prea mult în primele 15 minute. Distanța chiar a crescut la 21-16 în minutul 37.

În ultimele minute, dinamoviștii au schimbat tactica. Cu o apărare avansată, cu Vrankovici revenit în meci și cu extremele Câmpan și Asoltanei excelente pe repliere, oaspeții au revenit de la 24-27 la 28-27, cu patru goluri consecutive!

Mai erau 11 secunde de joc, timp suficient pentru gazde să egaleze prin Jorgensen. A mai avut și Dinamo un atac, de 4 secunde, dar nu a mai putut face nimic. Un punct care păstrează Dinamo cu șanse mari la calificare.

În celălalt meci al grupei, etapa a 3-a, Magdeburg-Granollers 32-28.

Aalborg 28
C. Jensen 6, Berggren 5, Jorgensen 4, Larsen 4, Engelbrecht 3, Tvedten 2, Hald Jensen 2, Antonsen 2. Antrenor: Jesper Jensen

Dinamo 28
Șandru 5, Ragot 5, Vrankovici 4, Mocanu 3, Savenco 3, Mironescu 2, Câmpan 2, Asoltanei 2, Vancea 1, Zulfici 1. Antrenor: Eliodor Voica

CLASAMENT

1. Magdeburg 6p
2. Dinamo 3p
3. Granollers 2p
4. Aalborg 1p

Etapa viitoare: Dinamo-Allborg (5 martie), Granollers-Magdeburg (6 martie)

Abonați la egal

CSM București a ratat din nou victoria, în etapa a treia din grupa D a Cupei EHF. Deși a condus tot meciul în fața suedezilor de la Ystads, vicecampioana României s-a văzut egalată pe final și meciul s-a încheiat nedecis, 27-27.

E al doilea rezultat de egalitate consecutiv, după cel făcut săptămâna trecută, 25-25 cu Chambery, tot la București.

Ystads a mizat pe incredibilii săi interi, Kim Andersson, 9 goluri,  fostul star de la Kiel, ajuns la 33 de ani, și pe puștiul de 19 ani Lukas Nillson, 8 goluri, cel pe care l-a acontat deja aceeași THW Kiel.

Spaniolul Humet, 9 goluri, a fost principalul marcator al bucureștenilor.