FOTBAL  »  LIGA 2  »  REGULAMENT

Schimbare drastică de regulament în fotbalul românesc! Ce se va întâmpla cu echipele care nu termină campionatul din cauza problemelor financiare

Articol de GSP - Publicat marti, 02 august 2016 18:18

Andrei Vochin, consilierul președintelui FRF Răzvan Burleanu, spune că odată cu trecerea la o singură serie în Liga a 2-a s-a schimbat și regulamentul.

Astfel, dacă una dintre cele 21 de echipe înscrise pentru sezonul viitor din eșalonul secund nu va încheia campionatul, atunci aceasta nu va retrograda în Liga a 3-a, ci în cea de-a cincea.

"Tuturor echipelor care sunt încrise în Liga a 2-a şi li s-a atras atenţia că dacă nu vor încheia campionatul din motive financiare şi se vor retrage anul viitor, vor evolua în Liga a 5-a, nu în Liga a 3-a cum a fost până acum.

Am luat acestă decizie pentru a evita unele situaţii neplăcute precum au fost în anii precedenţi în care foarte multe echipe nu au mai încheiat campionatul", a declarat Vochin la Dolcesport.

Promovează automat în Liga 1 primele două echipe clasate, iar poziția a treia va juca baraj cu formația de pe locul 12 din primul eșalon.

COMPONENȚA LIGII A 2-A:

1. ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
2. CS Luceafărul Oradea
3. ASC Juventus Bucureşti
4. ACS ASU Politehnica Timișoara
5. CS Afumaţi
6. ACS UTA Bătrâna Doamnă
7. AFC Dunărea 2005 Călăraşi
8. FC Chindia Târgovişte
9. ACS Dacia Unirea Brăila
10. CS Mioveni
11. ACS FC Academica Clinceni
12. FC Braşov
13. ACS FC Municipal Baia Mare
14. CSM Râmnicu Vâlcea
15. CS Baloteşti
16. CS Şoimii Pâncota
17. ACS Berceni
18. CS FC Olimpia 2010 Satu Mare
19. ACS Foresta Suceava
20. CS Unirea Tărlungeni
21. CS Metalul Reşiţa SA

Citește și:
Imagini rare: Zeljko Kopic, „spion” în Ghencea » Ce a făcut Mihai Stoica când l-a văzut
Superliga
Imagini rare: Zeljko Kopic, „spion” în Ghencea » Ce a făcut Mihai Stoica când l-a văzut
Tottenham s-a salvat dramatic de la retrogradare, cu Radu Drăgușin pe teren! Lacrimi de bucurie la Londra
Campionate
Tottenham s-a salvat dramatic de la retrogradare, cu Radu Drăgușin pe teren! Lacrimi de bucurie la Londra
Golgheter de 1,92 metri, în negocieri pentru transferul în Superliga
Superliga
Golgheter de 1,92 metri, în negocieri pentru transferul în Superliga
Gigantul auto lansează mașina cu 7 locuri care este mai ieftină decât Dacia
Noutati auto
Gigantul auto lansează mașina cu 7 locuri care este mai ieftină decât Dacia
FOTO Bolojan a deschis primul complex balnear din România construit de la zero în ultimii 30 ani. Stațiune distrusă în al Doilea Război Mondial. Prețurile pentru primul weekend
Profit.ro
FOTO Bolojan a deschis primul complex balnear din România construit de la zero în ultimii 30 ani. Stațiune distrusă în al Doilea Război Mondial. Prețurile pentru primul weekend
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh a adus scene ca-n marile peluze europene! Imagini incredibile pe gazonul Arenei Naționale


Comentarii (64)
fibra
fibra  •  03 August 2016, 13:11

Asta trebuia sa fie dintotdeauna. Tot se spune ca vor fi 21 de echipe,dar cred ca vor fi maxim 18 ,iar pe parcurs vor mai renunta.

caminero
caminero  •  03 August 2016, 09:28
Postat de sakamoto pe 02 August 2016, 21:23

Schimbarile de regulamente in Liga Ororilor, sint atit de dese, precum isi schimba vintul directia. Sint destinate pt a-i ajuta pe cei privilegiati si pt a-i lovi necrutzator pe inamicii sistemului ticalosit. Vezi Poli Timisoara, 14 puncte penalizare AMPULEA!Pt un fotbal curat!

Nu zi vorba mare ... ca uite, din aproape in aproape am ajuns sa avem o structura a primelor 2 esaloane cit de cit coapta pentru performanta: Superliga de 14 echipe, liga a doua de 16 sau 18 echipe (ca sigur nu termina toate 21). Acuma, ca performanta o s-o obtinem la calendele grecesti ... asta e alta poveste.

tzusti_reloaded
tzusti_reloaded  •  02 August 2016, 21:39
Postat de dinamo_fan pe 02 August 2016, 21:26

pai ma bag in contre cu astia ca tine. dar de obicei dupa 2-3 schimburi de replici imi dau seama ca am de a face cu un caz pierdut si ma opresc.

:) IHAM.. TE AM VAZUT..ESTI FF CONVINGATOR..NU TI S A SPART OGLINDA ?

Vezi toate comentariile (64)
Comentează